fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uszkodzenia betonowych brukowych kostek

Największe narażenie na uszkodzenia wykazują krawędzie przy brukowych betonowych kostkach. Odniesieniem dla betonowych brukowych kostek podczas ich wprowadzania do obrotu na rynek polski i tereny Unii Europejskiej jest norma PN-EN 1338. Ujęte są w niej szczegółowo jakościowo – trwałościowe wymogi, jakie prefabrykaty powinny spełniać. Norma określa definicję kostki brukowej, że jest to betonowy prefabrykat, jaki stosuje się do nawierzchni. Musi on spełniać dwa warunki. Po pierwsze od każdej krawędzi w odległości 50 mm żadnej z poprzecznych przekrojów nie może osiągać poziomego wymiaru, jaki będzie mniejszy od 50 mm. Drugim warunkiem jest to, że całkowita długość kostki, jaką podzieli się przez jej grubość powinna wynosić mniej, albo równać się cztery. (uprawnienia budowlane cena) 

Uszkodzenia betonowych brukowych kostek
Uszkodzenia betonowych brukowych kostek

Mechaniczna wytrzymałość kostki

Parametr, jaki określa wytrzymałość mechaniczną kostki to wytrzymałość, jaka jest charakterystyczna w związku z rozciąganiem podczas rozłupywania. Minimalna wartość dla niej wynosi 2,9 MPa albo 250 N/mm. Do roku 2004 betonowe prefabrykaty drogowe tworzono zgodnie z technicznymi aprobatami. Wydawały je aprobujące jednostki. Mechaniczną wymaganą wytrzymałość opisywano w nich jako wytrzymałość charakterystyczną w związku ze ściskaniem na poziomie 50 MPa. Niekiedy opisywano ją jako średnią wartość 60 MPa. Dokonując porównania obecnych i dotychczasowych wymagań, i jednocześnie opierając się o normę PN-B-03264 zauważa się korelację pomiędzy wartościami.  (uprawnienia budowlane testy) 

Rodzaje brukowych kostek betonowych

W obowiązującej normie ujęto zapis, że krawędzie skośne posiadające wymiar fazy powyżej poziomu 2 mm powinno opisywać się jako kostka fazowana. Producenci oferują przede wszystkim trzy podstawowe typy betonowych kostek brukowych, a mianowicie kostka fazowana, niefazowana oraz mikrofazowana. Kostka fazowana posiada wymiar fazy, jaki wynosi około 5 mm. W przypadku kostki mikrofazowanej wymiar fazy jest na poziomie 2 mm. Prefabrykaty posiadające fazowane krawędzie stanowią dla producentów najłatwiejsze wyroby w produkowaniu. Jest to spowodowane mniejszym prawdopodobieństwem uszkodzenia się ich krawędzi i powierzchni podczas prac polegających na pakowaniu. Wiąże się to także z mniejszymi kosztami produkowania.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Wytrzymałość na ściskanie

Podane wyżej wielkości związane z wytrzymałością na ściskanie porównując do aktualnej normy PN-EN 206 połączonej z Eurokod 2 PN-EN 1992 znajduje się analogię dla wytrzymałości na ściskanie, jaką określa się przez klasę betonu C50/60. Opisuje się ją, jako wytrzymałość minimalną oznaczoną na walcowych próbkach fck,cl – 50 MPa, oraz wytrzymałość minimalną, która oznaczona została na sześciennych próbkach fck,cube – 60 MPa. Na tej podstawie stwierdza się, że zarówno dotychczasowe, jak i aktualne wymagania związane z minimalną wytrzymałością mechaniczną, mimo deklaracji charakterystycznej zamiennie wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie podczas rozłupywania opisują materiał, jaki ma zbliżoną jakość. Dokonanie zmian pierwszego z parametrów wytrzymałościowych na drugi parametr wydaje się logicznym działaniem. Ma to związek z tym, że betonowe prefabrykaty na początku ulegają zniszczeniu. Dzieje się tak, kiedy przekroczą przez rozciągające naprężenia w materiale wytrzymałość na rozciąganie. (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com