fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Urządzenia odbiorcze ciepłej wody

W przypadku tych sieci, która są bardzo rozległe (zwłaszcza poziomo), należy zastosować pompy obiegowe na przewodach stałego krążenia, czyli na przewodach powrotnych. Rozległymi sieciami są m.in. budynki, które charakteryzują się przede wszystkim niedużą ilością kondygnacji (uprawnienia budowlane – egzamin). Pozwala to na zapewnienie stałego krążenia. Pompa, która ma wydajność 5000 litrów na godzinę potrafi wywołać nadciśnienie w sieci, które wynosi 2 m słupa wody.

Urządzenia odbiorcze ciepłej wody
Urządzenia odbiorcze ciepłej wody

Kurki czerpalne to urządzenie odbiorcze ciepłej wody. Najczęściej bezpośrednio się one wiążą z kurkami zimnej wody. Mają one postać baterii. Pozwala to na to, żeby regulować temperaturę wody, która jest czerpana do potrzebnej wysokości. Temperatura ta z reguły mieści się w przedziale +20 di +55oC. Żeby zmniejszyć szanse na utraty ciepła w urządzeniu, to należy zaizolować przewody zasilające otuliną. W sytuacji, kiedy zapotrzebowanie jest na stałe ciśnienie w miejscach odbioru, w urządzeniach ciepłej wody wykorzystuje się zasilanie sieci nie z sieci zimnej wody, lecz:

– za pośrednictwem zbiornika, który znajduje się na odpowiedniej wysokości,

– za pośrednictwem urządzenia hydroforowego.

Podgrzewacze przepływowe

Kiedy warto zastosować podgrzewacze przepływowe z rur zamiast podgrzewaczy pojemnościowych, które mają formę dużych zbiorników (nauka do uprawnień architektonicznych)? W momencie, kiedy:

– urządzenie ciepłej wody zasilane jest z kotłów wodnych, gdzie woda grzejna krąży w wężownicy podgrzewacza przy wykorzystaniu pomp obiegowych – średnia prędkość: ponad 0,3 m/sek., najlepsza prędkość: powyżej 0,5 m/sek.,

– w urządzeniu ciepłej wody woda krąży poprzez pompy obiegowe – średnia prędkość: ponad 0,3 m/sek., najlepsza prędkość: powyżej 0,5 m/sek.

Podgrzewacze przepływowe mają takie cechy charakterystyczne:

a) zajmują o wiele mniej miejsca niż podgrzewacze pojemnościowe,

b) mają wyższy współczynnik przenikania ciepła z wody do wody:

 – w podgrzewaczu pojemnościowym: od 200 do 270 kcal/m2 h°C,

– w podgrzewaczu przepływowym: powyżej 1200 kcal/m2 h°C.

Z kolei podgrzewacze pojemnościowe najczęściej mają objętość od 0,5 do 0,8 ilości wody, którą wykorzystuje się w ciągu godziny wtedy, kiedy są największe rozbiory.

Ciepła woda z miejskiej sieci

W jaki sposób można przygotować ciepłą wodę wykorzystując wodę z miejskiej sieci ogrzewania zdalaczynnego (programy do uprawnień architektonicznych)? Najpopularnieszą metodą jest przygotowywanie wody za pośrednictwem podgrzewaczy:

– pojemnościowego,

– przepływowego,

– pojemnościowego przy stosowaniu zasobnika.

Kolejną metodą jest bezpośrednie zasilanie sieci ciepłej wody z sieci ogrzewania zdalaczynnego zgodnie z metodą, którą opracował prof. S. Kopiew.

Zasobnik wykorzystuje się w urządzeniach, które charakteryzują się rozbiorami wody ciepłej przy dużych nierównomiernościach w rozbiorze wody. Zaletami tego połączenia są:

– najbardziej ekonomiczny sposób w nakładach inwestycyjnych,

– najbardziej ekonomiczny w eksploatacji,

– daje najmniejsze wymiary pomieszczeń, które są niezbędne, żeby mów przygotować ciepłą wodę.

Należy jednak pamiętać o tym, że sieć miejsca w centralnej miejskiej ciepłowni powinna być uzupełniona w wodę.

W sytuacji, kiedy urządzenia wody ciepłej są bezpośrednio podłączone do sieci miejskiej, ma miejsce proces czerpania wody i z sieci miejskiej zasilającej, i z sieci powrotnej. Polega to na mieszaniu wody w trójniku i regulacji ilości wody o wyższej temperaturze z sieci zasilającej przy pomocy miarkownika, którego zadaniem jest otwieranie zasuw.

Jeżeli urządzenia ciepłej wody są zasilane z sieci miejskiej, która pracuje z reguły na wodę przegrzaną, to należy mieć na uwadze fakt, że temperatura wody przegrzanej może ulec zmianie w ciągu roku. Zmiana ta jest na poziomie:

– od 70°C w okresie letnim i na początku sezonu opałowego,

– do nawet 130°C, 150°C lub 180°C podczas najsilniejszych mrozów (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Jest to swego rodzaju ograniczenie, które nie pozwala na pozyskiwanie ciepłej wody o temperaturze maksymalnej 60°C w okresie letnim.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com