Uprawnienia wyburzeniowe – podstawowe informacje
Specjalność wyburzeniowa to rzadko wybierana specjalizacja dotycząca uprawnień budowlanych. Podobnie jak w przypadku starań o inne uprawnienia, tak i tu musimy spełnić konkretne warunki. Głównym z nich jest odpowiedni kierunek studiów. Uprawnienia wyburzeniowe uzyskamy, gdy ukończymy studia na takim kierunku jak budownictwo czy inżynieria wojskowa. Można wybrać także górnictwo i geologię (w specjalizacji: eksploatacja złóż). (programy do uprawnień architektonicznych)
Ograniczone uprawnienia wyburzeniowe
Przepustką do uzyskania ograniczonych uprawnień wyburzeniowych jest skończenie studiów inżynierskich bądź magisterskich na kierunku, który odpowiada naszej specjalności. Może to być także w jakimś stopniu kierunek pokrewny. Do nadania takich uprawnień jest także niezbędne odbycie praktyk przy projektowaniu oraz na budowie. Jak widać, uprawnienia te są łatwiejsze do uzyskania, gdyż możemy się o nie ubiegać po ukończeniu studiów wyższych zawodowych. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)
Nieograniczone uprawnienia wyburzeniowe
Jeśli chcemy mieć nieograniczone uprawnienia, kluczowe jest ukończenie studiów magisterskich na odpowiednim dla wybranej przez nas specjalizacji kierunku. Oprócz tego czeka nas praktyka zawodowa, którą odbywamy podczas projektowania oraz kierowania pracami budowlanymi. Według stanu prawnego od 2014r., aktualnie nadaje się uprawnienia wyłącznie nieograniczone. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Uprawnienia wyburzeniowe – o czym pamiętać
Uprawnienia wyburzeniowe nadaje się aby móc planować prace rozbiórkowe. To także dzięki nim możemy kierować robotami rozbiórkowymi i wykorzystywać w tym samym czasie materiały wybuchowe. Podczas odbywania praktyk zawodowych należy niezwłocznie pamiętać o tym, że będzie ona zaliczona tylko wtedy, gdy będziemy jej bezpośrednimi uczestnikami. Co to znaczy? Musimy uczestniczyć w pracach projektowych lub pełnić funkcję techniczną na budowie. Odbywa się to pod opieką osoby, która posiada już odpowiednie uprawnienia i należy do samorządu zawodowego. Ponadto praktyka zawodowa musi być udokumentowana w postaci specjalnego oświadczenia. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)