fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Łączenie szkieletów zbrojeniowych

Szkielety da się łączyć z osobnych drutów w deskowaniu albo uszykowane w zbrojarni i przygotowane do umieszczania w deskowaniu. Części szkieletu złącza się poprzez obwinięcie wyżarzonym prętem przekroju 1mm, poprzez zgrzewanie albo spawanie. (uprawnienia budowlane kontakt) Prętem złącza się druty zazwyczaj na węzeł prosty. Jeśli chcemy osiągnąć ogromną sztywność szkieletu, używamy węzłów krzyżowych bądź martwych. Do tego najczęściej korzysta się z cążek. Zgrzewanie składa się na wpuszczaniu poprzez wciśnięte do siebie druty prądu elektrycznego o wielkim natężeniu. Energia elektryczna przez opór, jaki spotyka prąd, przeistacza się w ciepło, jakie ociepla stal do temperatury 1000-1500°C, przez co stal dołączonych do siebie drutów się stapia ze sobą. Druty krzyżujące łączy się miejscowo, a złącza wydłużające druty robi się przez łączenie czołowe. (uprawnienia budowlane 2021)

Szkielety zbrojeniowe
Szkielety zbrojeniowe

Szkielety tworzone w deskowaniu

Szkielety umieszczane w deskowaniu łączy się kleszczami zgrzewalniczymi transportującymi. Szkielety przyszykowane w zbrojarni zgrzewa się z zgrzewarkach niezmiennych. Do stworzenia siatek zbrojeniowych używa się zgrzewarek wielomiejscowych. (uprawnienia budowlane program)

Stal zbrojeniowa spawalna potrafi również połączona poprzez łączenie elektryczne. Reguły spawania są takie:

Jeden z przewodów pracowniczych zgrzewa się przez skorzystanie z odpowiednich kleszczy ze zbrojeniem. Na końcówce kolejnego przewodu widnieje rączka, w jakiej umieszcza się elektrodę. Po uruchomieniu prądu, robotnik dotyka zbrojenie elektrodą i natychmiast odsuwa się na 2 lub 4 mm. Pojawia się tak zwany łuk Volty, jaki roztapia połączone druty z elektrodą, jakiej stal zapełnia złącze drutów.

Elektroda otoczona jest chemikaliami usuwającymi tlenki żelaza, jakie można zauważyć w trakcie stapiania stali, jakie potrafiłyby brudzić spoinę. Do łączenia elektrycznego przydadzą się przyrządy, nazywane spawarkami. Spawarka wirująca zrobiona jest z prądnicy prądu niezmiennego, silnika trójfazowego o sile 11,8 kW o napięciu 125,220,500 V i przełącznika znajdującego się na górze, jakim poprzez obkręcenie kółka da się sterować natężenie prądu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Pręty zbrojeniowe

Druty zbrojeniowe w części żelbetowej transportują głównie siły wyciągające. Przez to trzeba je usadowić w belkach stałych w przęsłach na dole belki, a na wsporach na górze. Do tego w sektorze przypodporowej zwykle wymagane są druty ukośne. Przez to w większości konstrukcji można spotkać druty gięte.

Najłatwiejszą metodą odgięcia druta, jest umieszczenie go wśród trzpienie przyczepione do stanowiska zbrojarskiego i odgięcie kluczem zbrojarskim. Metoda ta bywa używana jedynie w przypadku niewielkich ilości drutów, poprzez jej wielką czaso i pracochłonność. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W zbrojarniach druty odgina się na giętarkach. Częścią pracowniczą narzędzia bywa tarcza okrągła z lukami do umieszczenia sworzni gnących. Tak jak sworznie umieszcza się w dwóch listwach przymocowanych w poziomie stołu giętarki. Tarcza bywa umieszczona na wale poziomym, działającym poprzez silnik elektryczny przy skorzystaniu z przekładni zębatej, w jakiej da się zmieniać koła i sterować szybkością obkręcenia tarczy.

Giętarka

Giętarka produkcji w naszym kraju G-40 potrafi odginać druty o przekroju do 40mm. Druty cieńsze da się też na niej odginać, ale po parę w jednym czasie. Giętarka posiada napęd elektryczny przy skorzystaniu z silnika mocy 2,2 kW. Teraźniejsze giętarki są tak zrobione, że da się w nich transportować listwy z dziurkami na sworznie. W giętarce występują cztery listwy zaopatrzone w ruszające się łapy. Na takiego typu giętarkach da się uzyskać niezwykle dokładnie odgięte druty. Plusem kolejnym giętarki jest zaopatrzenie w przystawki do mechanicznego kierowania robotą. (program egzaminu na uprawnienia)

Giętarką automatyczną działa ekipa trzech zbrojarzy, jeden pomocnik doręcza powycinane druty na giętarkę, a kolejny kładzie je na stertę z resztą odgiętych drutów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com