fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Systemy wewnętrznych dociepleń

Zróżnicowane rozwiązania wewnętrznych dociepleniowych systemów powodują, że powstaje konieczność tworzenia szczegółowych cieplno – wilgotnościowych wyliczeń. Warto przyjrzeć się tematyce związanej z tworzeniem termicznej izolacji ścian od wewnątrz budynku. Pojawiające się problemy związane ze zjawiskami cieplno – wilgotnościowym, jakie zachodzą w ścianach docieplanych od środka sprawia, że istniejące rozwiązania są w pewnym stopniu skomplikowane. Użycie nowych termoizolacyjnych materiałów, które bazują na różnych dociepleniowych koncepcjach wymaga posiadania ich znajomości oraz fizycznych cech. Projektanci stosując odpowiednie rozwiązania muszą uwzględniać wilgotnościowy stan docieplanej ściany oraz wytyczne, jakie uwzględniają jej powietrzną szczelność. (uprawnienia budowlane cennik) 

Systemy wewnętrznych dociepleń
Systemy wewnętrznych dociepleń

Izolacja cieplna

Stworzenie cieplnej izolacji od wewnętrznej strony ściany poprzedza się bezwzględnie badaniem dotyczącym stopnia wilgotności ściany. Przed rozpoczęciem dociepleniowych robót ceglane mury posiadające masową wilgotność na poziomie większym niż 3% osusza się. Projektant przyjmując obliczenia uproszczone cieplno – wilgotnościowe nie otrzyma odpowiedzi odnośnie zakresu zachowania się przegrody podczas jej eksploatowania w długim okresie czasu. Wartość związana z przyrostem kondensatu w danych warstwach zależy od sposobu eksploatowania pomieszczenia oraz od strony usytuowania ściany, jaka jest docieplana pod kątem stron świata. Od wewnętrznej strony docieplenie może powodować przyśpieszenie procesu starzenia danych składowych ściany, w tym konstrukcyjnych elementów oraz cieplnych izolacji w związku z ich cyklicznym zawilgoceniem.  (uprawnienia budowlane program) 

Dodatkowa termiczna izolacja

Stworzenie termicznej dodatkowej izolacji w ścianie poprawi jej cieplną izolacyjność. W wielu przypadkach takie działanie wiąże się z użyciem dociepleniowego systemu od zewnętrznej strony. Takie rozwiązanie jest optymalne patrząc pod kątem ograniczenia negatywnych wpływów termicznych mostków, jakie pojawiają się na stykach danych elementów obiektu, jak i w związku z ilością kondensatu, jaki powstaje w środku ocieplanej ściany. Mając na uwadze budynek, jaki wpisany został do rejestru zabytków albo obiektów o zabytkowym charakterze, gdzie w związku z zapisami zawartymi w planie miejscowym przestrzennego zagospodarowania wymaga się pełnej konserwatorskiej ochrony elewacji, w bardzo wielu przypadkach nie ma tu możliwości poprawienia stanu cieplnej ochrony zewnętrznych ścian wykonując docieplenie ich od zewnętrznej strony. Wiąże się to z koniecznością pierwotnego zachowania fasady, dla jakiej nie dopuszcza się stworzenia dodatkowej termicznej izolacyjnej warstwy. Od wewnętrznej strony docieplenie ścian jest zadaniem dość skomplikowanym. Wymaga to posiadania dużej zarówno teoretycznej, jak i praktycznej wiedzy w zakresie fizyki budowli.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Izolacja termiczna od wewnątrz

W przypadku tworzenia termicznej izolacji od wewnątrz budynku wiąże się to w wielu wypadkach z koniecznością zdemontowania instalacji od ogrzewania centralnego, w tym również grzejników. Należy również często przeprowadzić korektę rozwiązań odnośnie technicznego rozwiązania. Rozwiązanie to ogranicza w pewien sposób użytkową powierzchnię. Kiedy nie ma innego rozwiązania, jakie można zastosować w celu poprawienia cieplnej jakości zewnętrznych ścian, niż stworzenie od wewnątrz docieplenia, w takiej sytuacji projektowe rozwiązania, jakie zostały przyjęte poprzedza się przeprowadzeniem wnikliwej analizy odnośnie budowy przegrody.  (uprawnienia budowlane segregator) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com