fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rola stropów w konstrukcjach

Stropy w konstrukcjach maja takie rolę:

-robią powierzchnie dla podłóg oraz posadzek,

-usztywniają mury budynku, (uprawnienia budowlane kontakt)

-unoszą własną masę, masy użytkowe a czasem nawet masy od murów działowych, a na finalnych piętrach też masy od więźby dachowej w sytuacjach, kiedy konstrukcja więźby dachowej bywa oparta na stropach, co ma miejsce przy dachach obiektów płatwiowo-słupowych,

-ochraniają pokoje na różnych piętrach od wnikania dźwięków i wysokiej temperatury. (uprawnienia budowlane 2021)

Stropy i ich konstrukcja
Stropy i ich konstrukcja

Konstrukcja stropów

Do tego stropy muszą ochraniać przed wnikaniem ognia w sytuacji zaistnienia pożaru w pobliskich piętrach. Patrząc na funkcję, jakie mają mieć stropy w budynku, muszą one skupiać się na takich rolach:

-ponad piwnicami, muszą być ciepłochronne i odporne na wilgoć, wśród pięter muszą zostać dodatkowo nie przepuszczające dźwięków,

-od poddasza w pokojach dla ludzi muszą być ciepłochronne,

-w miejscach, w jakich jest duża wilgoć powietrza parą wodną, muszą być dające radę pokonać wpływ wilgoci czy chronione od jej działania, (uprawnienia budowlane program)

-w miejscach składowych, w jakich trzymane są tworzywa chemiczne, muszą być odporne na odziaływanie związków chemicznych w magazynowanych tworzywach czy ochronione przed ich wnikaniem, stropy muszą być jak najbardziej się da cienkie, bo ich obszerność ma duży wpływ na rosłość pięter konstrukcji.

Konstrukcja stropów potrafi być wsparta na murach nośnych czy na murach i podciągach. Stropy umieszcza się w stronę krótszej szerokości, czyli prostopadle co do dłuższych murów nośnych. Podciągi używane są w miejscach gdzie jest duże rozmieszczenie murów nośnych, co otrzymuje się dzięki niższej rosłości stropów i niższe średnice belek. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Stypizowane szerokości stropów

Teraz w konstrukcjach zwykle korzysta się ze stypizowanych szerokości stropów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Pozwala to na skorzystanie ze stypizowanych części prefabrykowanych, wytwarzanych na skład, co ma wielki wpływ na zaniżenie wydanych pieniędzy na powstanie obiektu. Stypizowane szerokości stropów posiadają moduł konstrukcyjny 30cm, czyli szerokość to ich wielokrotność – 3.90, 4.50, 6m. Patrząc na typ wybranego tworzywa kategoryzujemy stropy palne i nie. Do tych pierwszych wliczamy drewniane, a drugich te na belkach stalowych i wszystkie stropy żelbetowe. Stropy drewniane da się ochronić przed działaniem ognia poprzez obmalowanie płaszczyzn części drewnianych preparatami niewrażliwymi na ogień czy przez otynkowanie od sufitu i rozstawienie polepy glinianej od poddasza.

Nadproża żelbetowe robione na mokro

Są to żelbetowe belki wieńcowe, jakie w tym samym czasie pełnią funkcję nadproży czy nadproży samoistnych jako belki wsparte bez pomocy. Oba warianty robi się wedle powszechnych reguł założonych dla konstrukcji żelbetowych. (program egzaminu na uprawnienia)

Powszechną prefabrykowaną częścią nadproży okiennych i drzwiowych są żelbetowe belki odmiany „L”, robione w rosłości 22m. Z takich belek kształtuje się nadproża o wybranej przez nas rozpiętości. Części rozstawia się na zaprawie cementowej, a puste miejsce wśród belek zapełnia się gruzo czy żużlobetonem. Naproża żelbetowe robione na mokro, tak samo jak te prefabrykowane, jeśli widnieją w murach zewnętrznych, potrzebują ochrony przez marznięciem, czyli obłożenia cegłą dziurawką czy bloczkami z betonu komórkowego. Przez to warto je tak rozmieszczać w murach zewnętrznych, by widniała przestrzeń na zrobienie rzędu izolacyjnego. Wytwarzane bywają też prefabrykowane nadproża gazobetonowe zbrojone, nie potrzebujące odporności na mróz. W takiej sytuacji warto patrzeć na odpowiednie rozmieszczenie nadproża na murze. Nie wolno ich też przeciążać. Przykładowo belki stropowe, jakie dają duży nacisk w jednym miejscu mogą na nich leżeć tylko za pomocą wieńca żelbetowego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com