fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Jak samodzielnie pełnić funkcje techniczne?

Aby pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, należy posiadać określone w przepisach wykształcenie oraz odbyć praktykę zawodową. Na terenie Polski takie funkcje mogą pełnić wyłącznie osoby z uprawnieniami budowlanymi. Określa to ustawa o prawie budowlanym. Pełniąc samodzielne funkcje w budownictwie można rozwiązywać zagadnienia inżynieryjne. Zajmują się one oceną zjawisk czy zagadnień (architektonicznych lub techniczno-organizacyjnych) w fachowy sposób. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Zawód zaufania publicznego

Samodzielne funkcje techniczne idą w parze z odpowiedzialnością zawodową. Nie jest to nic nadzwyczajnego, co powinno nas dziwić. Dla inżyniera jego błąd może być wyłącznie jedną, małą pomyłką. Dla drugiego człowieka lub nawet grupy ludzi taki błąd może oznaczać kalectwo bądź śmierć. Osoby korzystające z danych budynków ufają, że są one wykonane w sposób, który im nie zagraża. Stąd też mówi się, że inżynier należy do zawodów zaufania publicznego. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – czyli jakie?

Samodzielne funkcje w budownictwie mogą się wiązać z różnymi czynnościami. Można do nich zaliczyć między innymi prowadzenie nadzoru autorskiego lub inwestorskiego. Dzięki nim możemy też kierować budową albo robotami budowlanymi. Naszymi obowiązkami mogłoby być również projektowanie lub sprawdzanie dokumentacji architektoniczno-budowlanej. Nie można zapomnieć o możliwości kierowania, nadzorowania i kontrolowania w dziedzinie wytwarzania konstrukcyjnych elementów budowlanych. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Podsumowanie

Podsumowując, uprawnienia budowlane są niezbędne, aby móc samodzielnie pełnić funkcje techniczne. Są one potwierdzeniem, że dana osoba jest nie tylko odpowiednio wyszkolona i wykształcona, ale i zdobyła doświadczenie zawodowe. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie są na mocy prawa potwierdzane przez decyzję organu samorządu zawodowego. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.