fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istotnie, powyższe Rozporządzenie zostało wprowadzone właściwie w ostatniej chwili dnia 7 maja 2019 roku. Dzięki niemu Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne na nowo uzyskały prawo podejmowania decyzji o nadawaniu uprawnień. Okres, w którym ww. komisje były pozbawione takiej możliwości trwał kilka miesięcy (egzamin na uprawnienia budowlane). Bowiem Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy dotyczące uprawnień budowlanych z 13 lutego. Taka decyzja była podyktowana tym, iż dotychczasowe kwestie dotyczące nadawania uprawnień nie były zgodne z prawe. Wynikło z tego sporo zamieszania, które mogło nawet skutkować zablokowaniem egzaminu  na uprawnienia budowlane.

Rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Nowelizacja z dnia 30 kwietnia 2019 roku

Ważnym aspektem jest to, że ustawodawcy udało się szybko opracować odpowiednie zmiany. Istotnie, zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny zakresy obowiązków uprawnień budowlanych dostosowano do Prawa budowlanego. Wraz z nowelizacją, która weszła w życie 30 kwietnia 2019 roku wprowadzono także inne rozporządzenie (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Otóż Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie zastąpiono Rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Choć zmian nie było zbyt wiele, to jednak dzięki nim pewne przepisy udało się lepiej dopracować. Przede wszystkim wiąże się to ze specjalnością kolejową. Istotnie, podzielono ją na dwie odrębne specjalności, które dotychczas wymieniało się jedynie w Rozporządzeniu.

Nowe przepisy a sesja egzaminacyjna

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów trzeba było przygotować się na kilka zawirowań. Istotnie, Rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie zaczęło funkcjonować 7 maja 2019 roku. Natomiast letnia sesja egzaminacyjna rozpoczynała się 17 maja 2019 roku (uprawnienia budowlane – egzamin). Widzimy zatem, że szybko podjęte kroki umożliwiły kandydatom podejść do egzaminu. Jednak niepewność towarzyszyła wszystkim aż do ostatniej chwili (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com