Rozliczanie praktyki zawodowej

Rozliczanie praktyki zawodowej

Istotnie rozliczanie czasu praktyki zawodowej może być dość kłopotliwe. Przede wszystkim w przypadku, jeśli forma zatrudnienia był inna niż umowa o pracę. Dodatkowym utrudnieniem jest rozbieżność interpretacji w tym zakresie między poszczególnymi okręgowymi komisjami kwalifikacyjnymi a Krajową Komisją Kwalifikacyjną. Ważnym aspektem jest zatem znajomość podstawowych zasad rozliczania praktyki zawodowej. Z pewnością pozwoli to oszczędzić czas oraz uniknąć stresu związanego ze składaniem dokumentów (program uprawnienia budowlane). Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym źródłem informacji będzie nasza bezpośrednia komisja kwalifikacyjna. Warto zatem zasięgnąć od niej porady jeszcze przed rozpoczęciem praktyki.

Rozliczanie praktyki zawodowej

Jak prawidłowo rozliczyć okres praktyki zawodowej?

Bezsprzecznie należy pamiętać, że bez względu na formę praktyki zawodowej zawsze rozliczamy ją w tygodniach. Oczywiście ilość tygodniu zapisuje się w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej (program egzamin uprawnienia 2019). Godnym uwagi jest fakt, że każdy tydzień musi składać się z 5 dni pracy, niekoniecznie od poniedziałku do piątku. W związku z tym najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przyjmowanie za dzień pracy 8 godzin, a za tydzień 40 godzin. Taka liczba godzin wynika bowiem z Kodeksu Pracy.

Nadgodziny oraz praca w dni świąteczne

W łatwym rozrachunku można obliczyć, że na każdy rok praktyki przypadają 52 tygodnie praktyki. Należy jednak pamiętać, że nie można zaliczyć większej ilości tygodni ze względu na brak możliwości uwzględnienia nadgodzin oraz pracy w święta. Ważnym aspektem jest również to, że okres praktyki jest proporcjonalnie wydłużany w przypadku umów na niecały etat. Oznacza to zatem, że na przykład przy połowie etatu trzeba dwukrotnie wydłużyć czas trwania praktyki (uprawnienia budowlane).

Praktyka na podstawie umowy o dzieło i zlecenie – o tym musisz wiedzieć

Istotnie w ww. rodzajach umów określa się pracochłonność, dlatego też konieczne jest jej uwzględnienie. Jeżeli natomiast pracochłonność nie jest określona, wówczas ilość przepracowanych tygodni określa opiekun praktyki w zestawieniu zbiorczym.

Warto nadmienić raz jeszcze, iż do okresu praktyki zawodowej nie można zaliczać okresów urlopów oraz przerw świątecznych. Godnym uwagi jest fakt, że nie trzeba odliczać pojedynczych nieobecności (program z aktami na uprawnienia budowlane). W świetle obecnie obowiązujących przepisów należy podać łączną liczbę tygodni oraz okresu odbywania praktyki (od do). Natomiast poszczególne tygodnie rozpisywano w zestawieniu, kiedy obowiązywała jeszcze książka praktyki.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.