fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Rozliczanie praktyki zawodowej

Rozliczanie praktyki zawodowej

Istotnie rozliczanie czasu praktyki zawodowej może być dość kłopotliwe. Przede wszystkim w przypadku, jeśli forma zatrudnienia był inna niż umowa o pracę. Dodatkowym utrudnieniem jest rozbieżność interpretacji w tym zakresie między poszczególnymi okręgowymi komisjami kwalifikacyjnymi a Krajową Komisją Kwalifikacyjną. Ważnym aspektem jest zatem znajomość podstawowych zasad rozliczania praktyki zawodowej. Z pewnością pozwoli to oszczędzić czas oraz uniknąć stresu związanego ze składaniem dokumentów (program uprawnienia budowlane). Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym źródłem informacji będzie nasza bezpośrednia komisja kwalifikacyjna. Warto zatem zasięgnąć od niej porady jeszcze przed rozpoczęciem praktyki.

Rozliczanie praktyki zawodowej

Jak prawidłowo rozliczyć okres praktyki zawodowej?

Bezsprzecznie należy pamiętać, że bez względu na formę praktyki zawodowej zawsze rozliczamy ją w tygodniach. Oczywiście ilość tygodniu zapisuje się w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej (program egzamin uprawnienia 2019). Godnym uwagi jest fakt, że każdy tydzień musi składać się z 5 dni pracy, niekoniecznie od poniedziałku do piątku. W związku z tym najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przyjmowanie za dzień pracy 8 godzin, a za tydzień 40 godzin. Taka liczba godzin wynika bowiem z Kodeksu Pracy.

Nadgodziny oraz praca w dni świąteczne

W łatwym rozrachunku można obliczyć, że na każdy rok praktyki przypadają 52 tygodnie praktyki. Należy jednak pamiętać, że nie można zaliczyć większej ilości tygodni ze względu na brak możliwości uwzględnienia nadgodzin oraz pracy w święta. Ważnym aspektem jest również to, że okres praktyki jest proporcjonalnie wydłużany w przypadku umów na niecały etat. Oznacza to zatem, że na przykład przy połowie etatu trzeba dwukrotnie wydłużyć czas trwania praktyki (uprawnienia budowlane).

Praktyka na podstawie umowy o dzieło i zlecenie – o tym musisz wiedzieć

Istotnie w ww. rodzajach umów określa się pracochłonność, dlatego też konieczne jest jej uwzględnienie. Jeżeli natomiast pracochłonność nie jest określona, wówczas ilość przepracowanych tygodni określa opiekun praktyki w zestawieniu zbiorczym.

Warto nadmienić raz jeszcze, iż do okresu praktyki zawodowej nie można zaliczać okresów urlopów oraz przerw świątecznych. Godnym uwagi jest fakt, że nie trzeba odliczać pojedynczych nieobecności (program z aktami na uprawnienia budowlane). W świetle obecnie obowiązujących przepisów należy podać łączną liczbę tygodni oraz okresu odbywania praktyki (od do). Natomiast poszczególne tygodnie rozpisywano w zestawieniu, kiedy obowiązywała jeszcze książka praktyki.

Na czym polega proces rozliczania praktyki zawodowej?

Aby zdobyć uprawnienia budowlane, konieczne jest odbycie praktyk zawodowych. Należy pamiętać, że czas ten nie opiera się jedynie na zdobywaniu doświadczenia. Owszem, jest to bardzo ważne, ale czas trwania praktyk budowlanych w niektórych przypadkach dochodzi nawet do trzech lat. Przez ten czas praktykanta obowiązuje umowa. Nie ma problemu, gdy jest to umowa o pracę. (programy do uprawnień budowlanych)

Sprawa komplikuje się nieco przy innym typie umowy, na której bazują warunki zatrudnienia praktykanta. Komplikacja ta zależy nie tylko od sytuacji zawodowej osoby ubiegającej się o uprawnienia budowlane. Ważną kwestią jest też podejście okręgowej komisji kwalifikacyjnej do zasad rozliczania praktyk zawodowych. Niestety, często dzieje się tak, że podejście te zdecydowanie odbiega od interpretacji, której podejmuje się Krajowa Komisja Kwalifikacyjna. ( program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia )

Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej?

Osoba, która ubiega się o uprawnienia budowlane, powinna nieco zaznajomić się z podstawowymi zasadami rozliczania praktyki zawodowej. Najlepiej byłoby w tym celu udać się do swojej komisji kwalifikacyjnej i zapoznać się z jej punktem widzenia. Dzięki temu, praktykant będzie wiedział, na czym stoi i jak będzie wyglądać rozliczenie czasu jego praktyk.

Najważniejsza wiedza dla praktykanta jest taka, że okres czasu trwania praktyki liczy się w tygodniach. Każdy tydzień to 5 dni. Ważne jest jednak to, że tydzień praktyk zawodowych nie musi bazować na zasadzie standardowego tygodnia roboczego. Tydzień praktyk nie musi odbywać się od poniedziałku do piątku.

Kolejną sprawą, jakiej świadomość musi mieć praktykant, to czas trwania jednego dnia pracy, W tym miejscu nie warto kombinować i liczyć go zgodnie z Kodeksem Pracy. Z Kodeksu pracy bowiem jasno wynika, że jeden dzień roboczy ma 8 godzin, w związku z czym jeden tydzień roboczy będzie liczył sobie 40 godzin. (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)

Z prostego rachunku wynika więc, że pełen rok praktyk liczony jest jako 52 tygodnie: każdy tydzień po 5 dni, każdy dzień po 8 godzin.

Umowa o pracę na pół etatu

Wyżej opisany sposób wyliczenia komplikuje się nieco w przypadku, gdy umowa o pracę została zawarta na pół etatu. Z logicznego punktu widzenia czas trwania praktyk wydłuża się proporcjonalnie. Jeżeli jeden rok praktyk w pełnym wymiarze pracy trwa 52 tygodnie, to, aby ten sam czas ich trwania przy połowie etatu, należy wydłużyć praktyki dwukrotnie. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Pytania odnośnie rozliczania praktyki zawodowej

Rozliczanie praktyki zawodowej dotyczącej zyskiwania uprawnień budowlanych jest tematem wzbudzającym wiele wątpliwości. Czy rodzaj umowy ma znaczenie? Co z okresem świątecznym, czy wlicza się do praktyki? Ile godzin dziennie należy spędzić na praktykowaniu? Te i wiele innych pytań pojawia się w głowach wielu kandydatów na uprawnienia. Ten wpis przyniesie odpowiedzi przynajmniej na część z nich. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Rozliczanie praktyki zawodowej – ile dni, ile godzin?

Każda praktyka zawodowa składa się z tygodnia praktyki. Każdy tydzień składa się z 5 dni, jednak nie muszą to być dni od poniedziałku do piątku. Ponadto warto wiedzieć, że nie ma znaczenia to, ile godzin będziemy każdego dnia w naszej pracy-praktyce. Równie dobrze możemy być w niej godzinę dziennie, aby taką praktykę zaliczyć. Warto jednak dopytać o szczegóły w naszej izbie okręgowej, ponieważ niektóre zapisy mogą być różnie interpretowane. Stąd też rodzaj umowy podpisanej z pracodawcą, nie gra żadnej roli. Może to być zarówno umowa cywilnoprawna, jak i umowa o pracę i to nie tylko na cały etat, ale także na jego część. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Rozliczanie praktyki zawodowej – niezaliczenie tygodnia praktyki

Rozliczanie praktyki zawodowej nie zalicza urlopów czy dłuższych przerw świątecznych. Jest to uciążliwe, ponieważ w przypadku tygodnia z tylko dwoma wolnymi dniami, taki tydzień nie zostanie zaliczony do praktyki. W takiej sytuacji cała praktyka wydłuża się. Najczęściej spotyka to osoby pracujące na cały etat, wtedy gdy tydzień pracy jest krótszy niż 5 dni. Jeśli zatrudnimy się na umowę cywilnoprawną, nasza praktyka będzie krótsza, bo jej dni można zaliczać już po wspomnianej jednej godzinie. Każdy rok praktyki składa się  z 52 tygodni, co też zawsze warto mieć w pamięci. Należy pamiętać, że aktualnie obowiązujące przepisy wykluczają odbywanie praktyk na różne specjalności w tym samym momencie. Ponadto każdą ostateczną decyzję odnośnie uznania praktyki podejmuje okręgowa komisja kwalifikacyjna. (programy do uprawnień budowlanych) (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com