fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Przyłączenie do sieci kanalizacji

Działki a przyłączenie do sieci

Podczas planowania lub budowania nieruchomości, niezbędne będzie przyłączenie do sieci ogólnej. Część działek już takie przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy energetycznej posiada – noszą one wtedy nazwy działek uzbrojonych. Nie jest to jednak obowiązkowe. Jak wygląda przyłączenie do sieci kanalizacji, gdy posiadana przez nas działka jest nieuzbrojona? (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Przyłączenie do sieci kanalizacji – kiedy nie jest potrzebne?

Nie istnieje coś takiego jak obowiązek podłączenia budynku do sieci, który obejmowałby wszystkich ludzi. W niektórych sytuacjach wystarczające będzie wyposażenie nieruchomości w bezodpływowy zbiornik na nieczystości. Nakaz przyłączenia do sieci jest wtedy dla niej zniesiony. Warto jednak wiedzieć, kiedy można się o to ubiegać. Głównym czynnikiem jest wyposażenie budynku we własną, przydomową oczyszczalnię ścieków. Nakaz będzie zniesiony także wtedy, gdy przyłączenie do istniejącej już sieci kanalizacyjnej jest technicznie niemożliwe lub nieopłacalne. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Przyłączenie do sieci kanalizacji – piszemy odpowiedni wniosek

W każdym innym przypadku nieruchomość musi mieć przyłączenie do sieci kanalizacji. Jest to konieczne względem uwarunkowań prawnych dotyczących porządku i czystości w gminie. Przed uzyskaniem przyłącza musimy złożyć odpowiedni wniosek do miejscowego zakładu wodociągowego i kanalizacyjnego. Trzeba tam koniecznie zamieścić informacje o celu, w jakim będziemy pobierać wodę oraz określić rodzaj ścieków. Ważne jest też oszacowanie zapotrzebowania nieruchomości i określić ilość ścieków. Jako załącznik dodajemy tytuł prawny uprawniający nas do korzystania z nieruchomości a także mapę zasadniczą. Odpowiedź wraz z warunkami i umową nadejdzie do 30 dni. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Kolejne etapy

Przygotowanie projektu przyłączy to kolejny etap przyłączenia do sieci kanalizacji. Jest to zadanie dla profesjonalisty, gdyż taki projekt może wymagać zmiany naturalnego spływu wód opadowych lub innych rozwiązań konstrukcyjnych. Muszą one zostać dobrane indywidualnie do konkretnego budynku oraz potrzeb jego użytkowników. Gdy posiadamy już gotowy projekt, składamy go do firmy wodociągowo-kanalizacyjnej. Zaakceptowanie warunków, projektu i umowy przez jej podpisanie umożliwia rozpoczęcie prac, co trzeba zgłosić – ponownie firmie wodociągowo-kanalizacyjnej. Przed zasypaniem przyłączy ich pracownik przeprowadza kontrolę i odbiór techniczny. Nie można też zapomnieć o zleceniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com