fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przemysłowe poliuretanowo – cementowe posadzki

Posadzki poliuretanowo – cementowe przeznaczone do przemysłu dostępne są w czterech różnych specyfikacjach, które różnią się między sobą grubością. Jako pierwsze są posadzki o grubości wynoszącej 4 mm. Są one sprawne pod względem eksploatacji do poziomu temperatury wynoszącej 70%. Najwyższą specyfikację posiadają posadzki o grubości 12 mm. Nadają się one do środowiska najbardziej skrajnego, które posiada chwilowe termiczne obciążenie do poziomu 150°C. Wraz ze zwiększającą się grubością posadzki zwiększa się izolacja, która to łagodzi termiczne efekty na powierzchni kontaktowania się poliuretanowo – cementowej posadzki z podłożem betonowym. Kontakt ten jest spowodowany obciążeniami, jakie są wynikiem termicznego szoku. Pod posadzką płaszczyzna wiązania o grubości 9 mm może mieć temperaturę na poziomie 70°C i to zaledwie w 2 minuty od momentu zetknięcia się powierzchni z wrzątkiem. (uprawnienia budowlane cennik) 

Przemysłowe poliuretanowo – cementowe posadzki
Przemysłowe poliuretanowo – cementowe posadzki

Szok termiczny podłoża

Oczywistym jest fakt, że w środowiskach, gdzie występuje skrajny termiczny szok wymaga się odpowiedniego zaprojektowania betonowego podłoża. Musi ono cechować się dobrą jakością. Uwzględnia się w tym wypadku w szczególności potencjalne duże termiczne odkształcenia podłoża. Nie istnieje tu prosty test, jaki potwierdziłby, że posadzkowy system jest w stanie wytrzymać powtarzające się termiczne szoki w fabrycznym środowisku przez wiele lat. Jest to wynikiem tego, że jakość oraz metody projektowania podłoża są zmienne. Kwestia ta obejmuje szczególnie stare obiekty, gdzie już wielokrotnie przeprowadzano renowację oraz naprawy posadzek. Trudno przewidzieć w związku z tym zachowanie posadzkowego systemu w trudnych warunkach. Zachowania w tym wypadku opierają się o wieloletnie obserwacje związane z trwałością w danych obiektach.  (uprawnienia budowlane program) 

Oddziaływanie temperatury

Na posadzkę działanie temperatury można sklasyfikować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest mięknięcie posadzkowego materiału. Drugi sposób to pojawiające się termiczne naprężenia. Występują one w związku z termiczną rozszerzalnością materiałów. W dużym stopniu kwestia ta dotyczy kontaktu powierzchni betonu i posadzki, ponieważ te dwa materiały posiadają różne wartości współczynnika związanego z termiczną rozszerzalnością. W miejscach łączeń żywicznej posadzki z betonowym podkładem pojawiają się statyczne naprężenia, które powodują w konsekwencji delaminację. Tego rodzaju ścinające naprężenia sprawiają, że posadzka żywiczna odspaja się od podłoża.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Utrata twardości posadzki

Wiele żywicznych posadzek utraca swoją twardość przy temperaturze wynoszącej 60°C. Temperatura ta może wynosić niekiedy trochę więcej. Systemy posadzek oparte o poliuretanowo – cementowe żywice z kolei utrzymują swoje wysokie parametry twardości i wytrzymałości do czasu, aż temperatura przekroczy poziom 130°C. Wysoki poziom temperatur nie ma tu jednak dużego wpływu na to, czy posadzka jest trwała. Wpływ ma duży temperaturowy gradient, jaki pojawia się w krótkim czasie, czyli tzw. szok termiczny. Termiczny szok może skutkować uszkodzeniem podłogowych pokryć w związku z pojawieniem się lokalnych znacznych gradientów naprężeń. Pojawia się on w przypadku gwałtownej zmiany w temperaturze, która może wiązać się np. z rozlaniem cieczy na posadzce o wysokiej temperaturze.  (uprawnienia budowlane segregator) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com