fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zasady działania

Pompy ciepła mają za zadanie przenosić energię cieplną z miejsca o niskiej temperaturze do instalacji grzewczej budynku. Ta ma o wiele wyższą temperaturę nośnika, dlatego w tym celu korzysta się z energii elektrycznej.  Pompy mają systemy niegroźne dla ludzi i środowiska, zarówno tego wokół, jak i tego ogólnie pojętego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Pompy dzieła działają, gdy temperatura nie spada poniżej -50 stopni Celsjusza oraz nie rośnie wyżej niż 100 stopni.

Pompy ciepła – działanie, wydajność, oszczędności
Pompy ciepła – działanie, wydajność, oszczędności

Wydajność

Wydajność pomp ciepła przedstawiana jest za pomocą specjalnego współczynnika Coefficient of Performance (w skrócie COP). Określa się nim stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Oznacza to, że im większy jest współczynnik Coefficient of Performance, tym mniejszego nakład w postaci energii elektrycznej potrzebuje. (uprawnienia budowlane 2022)

Wpływ na koszty ogrzewania

Na oszczędności wywołane korzystaniem z pomp ciepła ma wpływ głównie użytkownik. Jeśli podwyższy się współczynnik Coefficient of Performance, to praca pomp będzie bardziej efektowna. To przełoży się bezpośrednio na koszty eksploatacji. Największy wpływa na wartość COP mają takie czynniki jak: (program egzaminu na uprawnienia)

  1. Wymagana temperatura zasilania instalacji grzewczej;
  2. Wykonanie budynku (materiały i technologia);
  3. Jakość wykonania;
  4. Sposób eksploatacji budynku;
  5. Rodzaj instalacji grzewczej.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest korzystanie z pompy ciepła i zamontowanie ogrzewania podłogowego.

Oszczędności

W przypadku mowy o kosztach pomp ciepła warto zestawić ją z pozostałymi możliwymi źródłami energii. Najdroższą opcją jest energia elektryczna. Produkuje ona koszty ponad trzykrotnie większe niż pompa ciepła. W ciut lepszej sytuacji jest olej opałowy, którego ceny użytkowania i tak są ponad dwukrotnie większe. Sytuacja w przypadku gazy płynnego, pelletu, węgla i gazu ziemnego ma się już ciut podobnie. Warto jednak przyznać, że węgiel będzie cenowo najbliżej pompy ciepła. (akty prawne uprawnienia budowlane)

W tym przypadku mówimy o tradycyjnym źródle energii nieodnawialnym, a nowoczesnym i ekologicznym. Pompy ciepła są świetną alternatywą, która w odróżnieniu od węgla chroni środowisko. Użytkownicy pomp chcą zapobiegać globalnemu ociepleniu czy smogowi. Warto zaznaczyć również, że w przypadku pomp mówimy o jednorazowym koszcie montażu i kupna. Jeśli chodzi o węgiel, należy liczyć się ze stałą potrzebą zakupów dodatkowych ton materiału.

Podsumowując. Energia pochodząca z pomp ciepła nie jest jedynie ekologiczna, ale i najtańsza. Użytkowanie zapewnia spore oszczędności, które można przeznaczyć na inne wydatki.   (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com