fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jakie kroki należy podjąć, aby przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną?

Kupno działki budowlanej to nierzadko spory wydatek. Biorąc pod uwagę fakt, że sama budowa pochłonie niemałe nakłady finansowe, warto byłoby pomyśleć o możliwym cięciu kosztów. I tutaj pomocnym rozwiązaniem może okazać się przemyślenie kupna działki rolnej. Ceny taki gruntów zdecydowanie na korzyść różnią się od ceny działki przystosowanej pod zabudowę. Nie można przy tym szukać wad posiadania działki rolnej, ponieważ zarówno lokalizacja, jak i potencjał nie odbiega niczym od działki budowlanej. (uprawnienia budowlane 2020 )

Aby jednak nabyć działkę rolną, należy spełnić pewne oczekiwania. Zdecydowanie łatwiejszy start przy decyzji o zakupieniu takich gruntów mają osoby będące rolnikami. Rolnicy w czasie procesu przekształcania działki rolnej w budowlaną spotkają się ze zdecydowanie uproszczonymi procedurami. (testy 2020 uprawnienia)

Nabycie gruntów rolnych przez osobę fizyczną

Inaczej ma się sprawa w przypadku, gdy grunty rolne chce nabyć drogą zakupu osoba fizyczna, która nie posiada statusu rolnika. Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, gdy wybór padnie na konkretną działkę, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli dana ziemia została takowym objęta, można przejść do następnych czynności. Kolejnym posunięciem powinno być złożenie wniosku o przekształcenie działki rolnej na działkę budowlaną. Taki wniosek trafia w ręce organu wykonawczego. Jeżeli grunt mieści się na terenie mniejszych mniejszych i średnich miejscowości lub też na obrzeżach takowych, rozpatrzeniem wniosku zajmą się odpowiednio Urząd Miasta i Urząd Gminy. ( egzamin na uprawnienia budowlane )

Wniosek o przekształcenie gruntów rolnych – co powinien zawierać?

We wniosku o przekształcenie gruntów rolnych na działkę budowlaną w pierwszej kolejności muszą znaleźć się wszelkie dane działki. Jedną z taki danych jest jej numer oraz klasa użytkowa. Może zdarzyć się również tak, że urząd zażąda od wnioskodawcy uzasadnienia wniosku. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a koszty postępowania zostaną pokryte, można wystąpić o pozwolenie na budowę. (testy uprawnienia budowlane)

W jakim przypadku konieczne jest przekształcenie gruntów?

Nie zawsze przekształcenie gruntów rolnych w działkę budowlaną będzie potrzebne. Nie trzeba tego robić w zależności od zakresu inwestycji, jaka jest planowana. Przykładem budowy, która nie wymaga owego przekształcenia, jest parking. Musi on jednak spełnić pewne warunki. Ilość miejsc parkingowych nie może być wyższa niż 10. Wymiary miejsca parkingowego muszą zgodne być tymi, które są określone w rozporządzeniu z Prawa Budowlanego. W przypadku spełnienia wszystkich norm, dokumentacja ogranicza się jedynie do wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com