fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace ziemne wykonywane na budowie

Prace ziemne jest to pierwszy etap budowy. Może on być ewentualnie poprzedzony jedynie pracami polegającymi na zagospodarowaniu terenu jak również organizacją zaplecza.(testy uprawnienia budowlane)

Dokumentacja robót budowlanych

Roboty ziemne powinny być prowadzone na podstawie projektu.W projekcie tym określa się położenie podstawowych elementów, które podczas prowadzenia prac można uszkodzić ciężkim sprzętem. W projekcie więc tym można znaleźć instalacje gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne itd. Jak również inne urządzenia podziemne. Ponadto na projekcie takim zaznacza się instalacje elektroenergetyczne.  W przypadku prac wykonywanych w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji muszą być one poprzedzone określeniem bezpiecznej odległości. Wyznacza ją kierownik budowy.  Kierownik musi również określić i sposób wykonywania tych robót.

Jeżeli mamy do czynienia z małym obiektem, sporządzanie dokumentacji nie jest konieczne. Należy się tylko upewnić, że wszystkie niezbędne informacje zostały zamieszczone w projekcie budowlanym.

Wykopy głębokie

W przypadku wykopów głębokich należy posiadać wiedzę o istniejących warunkach gruntu. Należy tu wyróżnić warunki geotechniczne, geologiczne i hydrotechniczne. Dodatkowo trzeba również wiedzieć jak posadowione są obiekty znajdujące się w bliskiej odległości od miejsca wykonywania robót.

Wpływ robót ziemnych na otoczenie

Poprawnie wykonane działania nie powinny wpływać negatywnie na teren na którym przeprowadzana jest inwestycja oraz na tereny sąsiadujące. Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o odpowiednie drogi dojazdowe dla maszyn, które będą wykorzystywane przy budowie. Dojazdy powinny być równe, twarde lub utwardzone w sposób zapewniający odpowiednią nośność dla stosowanych środków transportu.(uprawnienia budowlane)

Transport odbywa się po tzw. drogach transportowych. Ich umiejscowienie powinno być rozplanowane w taki sposób, aby było oddalone od krawędzi wykopu na minimum 0,6m. (segregator na uprawnienia budowlane) Konieczne jest również odprowadzenie wód opadowych w sposób uniemożliwiający zalanie wykopu.

Jeżeli na terenie znajdują się inne urządzenia i roślinność, to powinny zostać usunięte lub zabezpieczone.(akty prawne na uprawnienia budowlane)  Aby zacząć roboty ziemne przy pomocy maszyn trzeba zapewnić operatorów sprzętu budowlanego, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do ich obsługi.

Podziel się:

Jedna odpowiedź

  1. Treściwe zestawienie podstawowych prac ziemnych. Chociaż wykopów pod fundamenty nie widać w finalnej części oddawania projektu budowlanego, to mają one, jak sama nazwa wskazuje „fundamentalne” znaczenie dla trwałości i jakości całej budowli. Warto więc, wybierając firmy projektowe i wykonawcze, kierować się jak najwyższą jakością świadczonych usług.

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com