fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Domieszki do zapraw

Podczas wznoszenia wszelkich konstrukcji murowych z takich elementów jak bloczki betonowe, cegły, bloczki z betonu komórkowego itp., należy stosować materiał spajający. Są to najczęściej zaprawy murarskie ze specjalnym spoiwem mineralnym. Domieszki dodaje się w małych ilościach, maksymalnie 5% całości. Używa się ich w celu uzyskania specjalnych właściwości: najczęściej poprawiają urabialności, wydłużają czas zachowania właściwości roboczych, czy też polepszają wytrzymałość i trwałość materiału. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Prace murarskie w niskich temperaturach
Prace murarskie w niskich temperaturach

Prace murarskie

Wszelkiego typu prace murarskie należy realizować w temperaturze otoczenia od 5 do 25 stopni Celsjusza. Wykonywanie prac tego typu w temperaturze mniejszej niż 5 stopni Celsjusza łączy się z ryzykiem. W takiej sytuacji zaprawy mają spowolniony proces hydracji spoiwa cementowego, co sprawia wiele szkód. Przy pracach na temperaturach poniżej zera proces hydracji może w pełni się zatrzymać. To wiąże się z zamarznięciem wody w zaczynie cementowym, a to prowadzi do bezpośredniej destrukcji struktury. (program egzaminu na uprawnienia)

Podgrzewanie muru czy praca w cieplakach

Instrukcja ITB [3] podaje pięć metod, w których powinny być wykonywane prace murarskie w niskich temperaturach. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Pierwsze trzy z nich to: zachowanie ciepła muru, podgrzewanie muru i murowanie w cieplakach. Te metody nie wymagają modyfikacji składu zaprawy, co z tym idzie, nie trzeba dodawać żadnych domieszek. Opierają się one na założeniu, wedle którego temperatura zaprawy podczas murowania i we wczesnym okresie dojrzewania, nie spadnie poniżej wymaganych 5 stopni Celsjusza. (uprawnienia budowlane 2021)

Zimne składniki i zamrażanie

Dwoma pozostałymi metodami podanymi w instrukcji ITB [3] są: zimne składniki i zamrażanie. W takim przypadku do zaprawy dodaje się specjalne domieszki przeciwmrozowe. Dzięki temu prace murarskie mogą być stale prowadzone nawet w ujemnych temperaturach (do -10 stopni). W takich sytuacjach należy do zaprawy dodać jednak domieszki, które chronią przed zamarznięciem i przyśpieszają proces utwardzania. Ciężko jednak wymierzyć graniczną wartość temperatury, która może stale się zmieniać. Dodatkowo na murowanie mają również wpływ inne elementy, takie jak: oddziaływania wiatru, grubość spoiny czy rodzaj murowanych elementów.   (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.