fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Połączenia murłaty z krokwią przy dużej rozporowej sile

Kiedy nie można zastosować kątownika, ponieważ ma on ograniczony poziom nośności bądź też posiada pewną geometryczną specyfikę połączenia, w takim wypadku warto zastosować złącza. Mają one za zadanie przenieść duże rozporowe siły. Takie rodzaje złącz należą do grupy SFH bądź SFHM. Ich obliczeniowa nośność wynosi w przedziale 15 – 40 kN. Poziom nośności zależy od wariantu zastosowanego złącza oraz od łączników, jakie zostaną wykorzystane. Pierścieniowe gwoździe o typie CNA 4,0 stanowią tu systemowe rodzaje łączników. Stosowane gwoździe mogą posiadać różne długości, dlatego też mamy tu możliwość dopasowania do danej konstrukcji nośność, jaką będzie mieć całe połączenie. (uprawnienia budowlane program) 

Połączenia murłaty z krokwią przy dużej rozporowej sile
Połączenia murłaty z krokwią przy dużej rozporowej sile

Zalety zastosowania złączy

Wykorzystanie do prac na dachu złączy zapewnia odpowiednio duży poziom nośności, ale dają one także inną korzyść. Jeżeli przez płytkę danego złącza wbije się gwóźdź na całej szerokości murłaty, w ten sposób ograniczyć można rozwieranie się ewentualnych pęknięć w miejscu osi murłaty. Rozwieranie to jest skutkiem związanym z kurczeniem się drewna podczas jego wysychania. Pozytywny wpływ na zmniejszenie się ryzyka związanego z pękaniem murłaty ma to, że można przenosić rozporowe siły za pomocą gwoździ, na całkowity przekrój murłaty. Zastosowanie ciesielskich wkrętów pozwoli przekazać rozpór, który będzie mieć formę skupionej siły. Siła ta rozłupuje murłatę w miejscu, gdzie się one znajdują. Taki efekt kumuluje się wraz z pękaniem związanym ze skurczami murłaty. To powoduje, że większość powstałych murłat posiada pęknięcia oraz zarysowania, które znajdują się w osi, na sporej części długości. (uprawnienia budowlane)

Połączenie krokiew – murłata w rozporowych dachach

Połączenie o typie krokiew- murłata jest bardzo uniwersalnym rodzajem połączenia, a jeżeli rozpory wynoszą około 10 kN, jest to w takim wypadku dobre rozwiązanie. Niekiedy nie ma możliwości jednak zastosowania takiego złącza z powodu geometrii, jaką ma połączenie krokiew – murłata. Patrząc na strome rodzaje dachów, które to posiadają małe zaciosy, pojawia się problem związany z wbiciem w kątownik wszystkich gwoździ. Muszą być to zachowane również normy odnośnie odległości gwoździ od krawędzi danego drewnianego elementu. W związku z tym do takich połączeń wykorzystuje się gwoździe o typie CNA, mające średnicę 4 mm. Trzeba dopilnować tu zachowania minimalnych odległości od boku obciążonego elementu.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Przesunięcie kątownika do połączenia

Zastosowanie dwóch gwoździ nie spowoduje spełnienia odległości minimalnych, dlatego też nie powinno się wbijać ich. (uprawnienia budowlane segregator )   Taki rodzaj połączeń nie pozwoli osiągnąć pełnej nośności, jaka zostaje zdeklarowana przez producenta. Przesunięcie kątownika w stronę krawędzi zewnętrznej murłaty wydaje się być dobrym rozwiązaniem, lecz to spowoduje że minimalne odległości od krawędzi murłaty gwoździ nie zostaną spełnione. Podczas wykonywania projektu takich rozwiązań trzeba brać pod uwagę, jak zachowują się minimalne normowe odległości. Niekiedy kątowniki nie mogą być zastosowane z powodu geometrii w połączeniu. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com