Z pewnością każdy, kto ubiega się o nadanie uprawnień budowlanych wyczekuje ostatniego etapu swojej drogi. Istotnie, jest nim egzamin ustny. Po jego zdaniu kandydat będzie mógł w przyszłości sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Okazuje się, że egzamin pisemny uznawany jest za łatwiejszy, niż część ustna (program na uprawnienia budowlane). Dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do tego ostatniego etapu.
Losowanie zestawu pytań
Ważnym aspektem jest to, że w przypadku egzaminu ustnego losuje się zestaw pytań. Może składać się on z 5 do 10 pytań. Oczywiście jest to zależne od wybranego przez kandydata rodzaju uprawnień (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). I tak pytania opierają się na sprawdzeniu czy kandydat na uprawnienia posiada odpowiednią wiedzę z zakresu swojej specjalności. Weryfikuje się umiejętności praktycznego posługiwania się obowiązującymi przepisami prawa. Poza tym kandydat musi wykazać się wiedzą techniczną, która jest niezbędna podczas wykonywania praktyki zawodowej.
Zadanie praktyczne na egzaminie ustnym
Istotnie, jedno z pytań, które kandydat spotka na egzaminie będzie typowo praktyczne. Okazuje się, że zdające najbardziej się go obawiają. Zadanie praktyczne może polegać na wykonaniu wskazanego zadania projektowego. Poza tym można spodziewać się zadania wymagającego rozwiązania zagadnień związanych z prowadzeniem budowy (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Oczywiście pytania dotyczą tylko tego zakresu specjalności, o który stara się kandydat. W związku z tym osoba, która będzie dobrze przygotowana nie powinna mieć z tym problemu.
Dodatkowe pytania
Godnym uwagi jest fakt, że choć zestaw egzaminacyjny zawiera określoną liczbę pytań, to jednak członkowie Komisji Egzaminacyjnej mogą zadawać pytania dodatkowe. Dotyczą one zagadnień związanych z wylosowanym przez kandydata zestawem pytań. Oczywiście budzi to pewne obawy wśród zdających, ale czasem takie pytanie może pomóc. Poza tym należy pamiętać, że egzamin niezależnie od ilości pytań zawsze trwa 60 minut (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych). Kandydat na uprawnienia budowlane może z tego czasu przeznaczyć 25 minut na przygotowanie się do odpowiedzi. Udogodnieniem jest to, że w trakcie przygotowań można korzystać z dostępnych na sali aktów prawnych. Co więcej niektóre izby umożliwiają zdającym korzystanie z własnych materiałów.