fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odśnieżanie obiektów budowlanych

Każdy właściciel i zarządca nieruchomości w przypadku działania czynników zewnętrznych lub sił natury na obiekt zobowiązuje się do kontroli budynku, ze względu iż oddziaływanie danych czynników może w następstwie być skutkiem uszkodzenia obiektu, zagrożenia życia lub zdrowia, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Odpowiedzialność za odśnieżanie obiektów budowlanych spoczywa na właścicielach i zarządcach, jest jednak zależna od rożnych praw. (uprawnienia budowlane 2019)

Chodniki

-W przypadku chodników. Jeżeli chodnik jest położony wzdłuż nieruchomości właściciela i przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu to jest on wówczas odpowiedzialny za odśnieżenie obiektu.

Jednak w przypadku kiedy gmina pobiera opłaty za parkowanie pojazdów na danym odcinku chodnika lub między chodnikiem a granicą działki właściciela nieruchomości znajduje się pas zieleni, wtedy nie właściciel jest odpowiedzialny za usunięcie śniegu, ale gmina. (testy uprawnienia budowlane)

Warto zaznaczyć też, że właściciel nie jest zobowiązany do odśnieżenia przystanków komunikacyjnych oraz torowisk pojazdów szynowych. Wtedy obowiązek spoczywa na przedsiębiorcach, użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.

Za nieodśnieżenie chodnika właściciel lub zarządca terenu (np. gmina) podlega karze grzywny do 1500 złotych lub karze nagany. (akty prawne na uprawnienia budowlane)

Dachy

-W przypadku dachów, każdy z nich ma inną dopuszczalną pokrywę śnieżną, która może na nim zalegać. Ciężar objętościowy śniegu jest zmienny i zazwyczaj rośnie wraz z czasem zalegania pokrywy śnieżnej na dachu (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Dodatkowo ciężar jest  zależny od miejsca, występującego klimatu oraz wysokości nad poziomem morza. Właściciel lub zarządca budynku nie mogą dopuścić do przeciążenia konstrukcji przez zalegający na obiekcie śnieg. Także jest zobowiązany do usunięcia sopli, brył czy nawisów śniegowych ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa pieszych. Odpowiada też za uszkodzenie pojazdów samochodowych jadących lub parkujących bezpośrednio przy danym budynku.

Odśnieżanie dachu mogą wykonać właściciele, zarządcy budynku, wyspecjalizowane firmy lub przez pracowników zakładu pracy. W przypadku bloku mieszkalnego gdy zarządca budynku nie reaguje na sygnały mieszkańców, należy powiadomić w tym wypadku straż miejską. Może również powiadomić policję lub straż pożarną. W takiej sytuacji służby muszą natychmiastowo zainterweniować, ze względu na możliwe zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców nieruchomości.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com