fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Domieszki napowietrzające

Jednym z najbardziej znanych plasyfikatorów jest hydrobet. To bezzapachowy proszek o brunatnoszarej barwie. Ma działanie napowietrzające oraz uszczelniające. Jego zadaniem jest zwiększanie odporności betonu na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych w cementach portlandzkich (uprawnienia budowlane egzamin). Należy go rozrobić w części wody zarobowej w stosunku 2 procent i wymieszać z cementem przy użyciu betoniarki. Oprócz hydrobetu, istnieją również inne środki, które rozrywają zwarty system kanałów kapilarnych w betonie. Wykorzystywane są do betonów, które mają być odporne na mróz i wodoszczelne. Są to tak zwane domieszki napowietrzające beton. W Polsce wyróżnić możemy domieszki o następujących nazwach: Abiesod P1 oraz Abiesod P2. Wadą domieszek jest fakt, że obniżają one w pewnym stopniu wytrzymałość betonu. Domieszki wprowadzają się do betonu znaczne ilości powietrza pod postacią jednolicie rozsianych pęcherzyków, których średnice wynoszą od 50 do 250. Domieszki napowietrzające w odróżnieniu od hydrobetu, nie są proszkami. Mają one postać cieczy o brunatnym odcieniu i są trujące. Dawkuje się je w ilościach od 0,10 do0,15% ciężaru cementu. Znacznie mniej korzystne są lateksy polioctanowinylowe o działaniu uszczelniającym, jak np. Winacet D-5. Jest to polimer koloidalny, który pochłania wodę, a następnie puchnie i zamyka pory zaprawy cementowej (uprawnienia budowlane elektryczne).

Ochrona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych
Ochrona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych

Badania K. Flagi

K. Flaga przeprowadził swego czasu badania nad betonami zawierającymi lateks butadienostyrenowy- LBS 9001. Do badań wykorzystano lateks w ilości 20 procent ciężaru wraz z dodatkiem Olbrotolu i Leukanolu, które są stabilizatorami. Stabilizatory wymieszano z wodą znajdującą się w lateksie. Wyniki badań pokazały, że środek ten okazał się być bezwartościowy. Nastąpiły duże straty wody, a sam beton okazał się być mniej wytrzymały i mniej elastyczny. K. Flaga stwierdził więc, że przy używaniu lateksów należy zachować szczególną ostrożność, wcześniej dokładnie je badając. Lateksy znacznie lepiej sprawdzą się w sytuacjach, gdzie niemożliwa lub trudna jest pielęgnacja wodą lub przy pomocy powłok. Zastosowanie znajdą więc przy wzmacnianiu betonowych konstrukcji, torkretowaniu zbiorników, czy renowacji budynków (uprawnienia budowlane testy program).

Deskowanie i usuwanie wody przez podłoże

Aby skutecznie chronić beton przed uszkodzeniami i odciąganiem wody zarobowej, należy deskowanie (nieimpregnowane) kilkukrotnie namoczyć w wodzie. Ważne, aby robić to przed betonowaniem. Znacznie korzystniej wypada użycie desek gładkich, posmarowanych olejem. Przy nawierzchniach betonowych do uniemożliwienia odciągania wody, używa się zaimpregnowanego papieru. Układa się go na wierzchnią warstwę podłoża, dzięki czemu tarcie ulega zmniejszeniu (uprawnienia budowlane przepisy).

Zalewanie brudną wodą

Nie należy dopuszczać, aby świeży beton poddawany był mechanicznym uszkodzeniom w wyniku np. deszczu. W tym celu używa się desek, worków papierowych po cemencie czy papy. Metody te nie powstrzymują zalewania betonu, ale obniżają skutki zalania. Ważne jest, aby beton zarabiać odpowiednią ilością wody. Jest on wtedy ścisły, więc woda nie jest w stanie w niego wsiąkać, ani go rozcieńczać, pod warunkiem że nie spływa zza dużą szybkością.

Świeży beton w celu zabezpieczenia go, przykrywa się szczelnymi powłokami polietylenowymi albo z folii PCW. Dzięki temu, nie dopuszcza się do rozmywania jego wierzchnich warstw. Powłoki i folie należy uprzednio obciążyć, tak aby spełniały swoje funkcje (uprawnienia architektoniczne).

Można także wykonać w ziemi dziury kominowe, które umożliwiają odparowywanie wody przy jednoczesnej karbonizacji wierzchniej warstwy. W ten sam sposób można uzupełniać braki w wodzie. Ma to zastosowanie przy betonach wilgotnych.

Zabezpieczenie betonu podczas mrozu

W okresie mrozów czy ochłodzenia, wskazane jest zabezpieczenie powierzchni betonu przy użyciu płyt wiórkowo-cementowych, piasku , desek oraz mat trzcinowych i słomianych. Można do tego celu wykorzystać też wełnę mineralną lub drzewną. Najlepsze okazują się być pokrycia szczelne, które w przeciwieństwie do izolacji łatwo przepuszczalnych, hamują odprowadzanie ciepła z betonu przez parę wodną. Aby łatwo przenikliwe osłony spełniały swoją funkcję, należy stosować razem z nimi szczelne zabezpieczenia z blachy, papy, papieru, tafli szklanych czy brezentu (uprawnienia budowlane egzamin ustny).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com