fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prawidłowa funkcjonalność budynku dworcowego

Aby móc osiągnąć prawidłową funkcjonalność budynku dworcowego, niezbędne jest ścisłe przestrzeganie kilku zasad (uprawnienia budowlane). Przede wszystkim transportowanie bagażu od strony lotniska ku stronie miasta i na odwrót musi odbywać się szybko i w jak najprostszy sposób. Urządzenia dla obsługi bagażu należy dostosować do typu i rozmiarów oraz rozplanowania (jedno- lub dwupoziomowy) budynku dworcowego. Dodatkowo konieczne jest konsultowanie z przewoźnikami wyboru urządzeń oraz metod ruchowych. Należy także unikać koryt zrzutowych. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy można zapewnić eliminowanie uszkodzeń. Poza tym wszystkim potoki bagażów nie powinny mieszać się z potokami podróżnych.

Obsługa bagażu na dworcu lotniczym
Obsługa bagażu na dworcu lotniczym

Obsługa bagażu

Obsługa bagażu należy do składowych procesów obsługi i potoków podróżnych. Czas, który jest potrzebny na jego obsługę, ma wpływ na całkowity czas obsługi podróżnych.

Bagaże – transport

Transport bagażu, który ma miejsce od punktu przyjmowania do samolotu należy wykonać jak najszybciej. Jednocześnie należy dążyć do jak najmniejszej ilości manipulacji ręcznych. Jest to istotna kwestia pod kątem zmniejszenia szans na uszkodzenie bagażu. Najbardziej bezpieczną opcją transportowania bagażu jest przenośnik taśmowy. Należy pamiętać o tym, że transportowanie bagażu przy pomocy wózków zmniejsza szanse na uszkodzenie. Aby to było możliwe, wózki muszą być skonstruowane we właściwy sposób. Dodatkowo ładowanie musi być przeprowadzone właściwie. Wózki takie powinny również posiadać osłony przed wpływami atmosferycznymi. Szlaki wózków bagażowych na płycie przed dworcowej nie powinny kolidować z manewrami i obsługą samolotów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Wydawanie bagażu

Miejsca, w którym wydaje się bagaże w ruchu krajowym oraz bagaże, które nadaje się od strony miasta, muszą być przede wszystkim łatwo dostępne dla publiczności i przedsiębiorstw transportowych.

Przeładowywanie bagażu odlatujących podróżnych z pojazdów od strony miasta powinno być dokonywane:

– pod dachem,

– w tym samym obszarze, w którym wysiadają podróżni przybywający na dworzec.

Towary

Nieskomplikowanymi i procesami bez pośpiechu powinno być:

– dostarczanie,

– składowanie,

– odprawa celna,

– załadowanie,

– wyładowanie.

Dodatkowo wykorzystanie pomieszczeń i urządzeń w poszczególnych procesach powinno być logiczne i jak najprostsze. Najkrótsze także powinny być odległości pomiędzy stanowiskami w kolejności potoku. Dotyczy to zwłaszcza odległości, która znajduje się pomiędzy płytą a magazynem towarów. Także dostęp do magazynu towarowego powinien być dogodny i bezpośredni. Jest to istotne i od strony pola wzlotów, i od strony miasta.

Magazyn towarów powinien znajdować się praktycznie obok płyty i jej obszaru celnego. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie transportowania towarów (z samolotów do magazynu) za pomocą mechanicznych środków transportowych, które by musiały podlegać kontroli celnej.

Potok ruchu poczty

Podczas projektowania pomieszczeń w budynku dworcowym należy pamiętać o respektowaniu zasad potoków ruchu (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Są one w zasadzie identyczne jak w przypadku potoku towarów. Najczęściej jest tak, że ruch przesyłek pocztowych odpowiada ogólnemu potokowi towarów. Oznacza to, że magazyny pocztowe powinny znajdować się w magazynach towarowych lub bezpośrednio się z nimi stykać.

Zasady potoków ruchu załóg statków powietrznych

Zasady potoków ruchu załóg statków powietrznych są następujące. Lokalizację pomieszczeń, w których członkowie załóg składają raporty lub otrzymują wytyczne przed lotem, należy wybierać na poziomie płyty od strony lotniska. Dzięki temu udaje się uzyskać bezpośrednie połączenie pomieszczeń z lotniskiem.

Dodatkowo biura meteorologiczne oraz kancelarie powinny być łatwo dostępne z płyty i znajdować się na jej poziomie. Członkowie załóg samolotów tranzytowych oraz wszelkich załóg przebywających krótko powinni mieć także możność łatwego i prostego załatwienia swych spraw. Chodzi przede wszystkim o:

– pobieranie raportów meteorologicznych,

– pobieranie planów lotów,

– składanie sprawozdań,

– depeszowanie.

Dodatkowo punkt kontroli celnej bagażu załóg powinien znajdować się także na poziomie płyty od strony pola wzlotów. Z kolei jadalnia dla załóg nie może być dostępna dla podróżnych. Powinna ona być umiejscowiona blisko normalnego potoku załóg. Jak najbliżej siebie w budynku dworcowym powinno się umieścić:

– pomieszczenia dla załóg,

– dyspozytornie przewoźników,

– biura meteorologiczne (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com