fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mur Ideal

Pomimo tego, że ten mur wypada lepiej niż mur pełny o standardowej grubości, posiada on też wady, czyli:

-ma mniejszą wytrzymałość,

-wykonanie jest bardziej trudne niż w normalnych, pełnych murach, (uprawnienia budowlane kontakt)

-pojemność ciepła bywa mniejsza, co pokazuje prędkie ochłodzenie pomieszczenia po przerwaniu grzania. Ocieplenie pomieszczenia po ponownym ogrzewaniu zachodzi szybciej i w niektórych miejscach na świecie jest to plus,

-nie da się korzystać z tego muru tam gdzie znajdują się kanały wentylacyjne i dymowe.

Ten typ muru stosuje się w niektórych krajach do budowy domów jednopiętrowych, u nas w Polsce może nadać się do stawiania małych domków czy willi. (program egzaminu na uprawnienia)

Mury potrójne
Mury potrójne

Mur potrójny

Mur potrójny typu „Idea 1“ zrobiony jest z trzech ścianek rozłożonych na rąb, ścianka środkowa z wewnętrzną oraz zewnętrzna ze środkową zostają zawiązane główkowymi dziewiątkami. (uprawnienia budowlane 2021)

Grubość takiego muru to od 30 do 3 cm zależnie od wymiarów pustek powietrznych, które mają od 5 do 7cm. Ten mur szybko wysycha. Mówiąc o uchronieniu od wilgoci, to nie posiada tak idealnego odcięcia ścianki zewnętrznej jak w murach podwójnych, jednak przerwanie zaprawy na pustkach (która zazwyczaj przenosi dużo wody przez włoskowatość) i brak połączenia ścianki zewnętrznej z wewnętrzną (bez narożników) dostarcza odpowiednią suchość z normalnych warunkach klimatycznych.

Mur z cegieł

Mur z cegieł zrobionych z gliny z dwiema pustkami obie po sześć centymetrów i tynkiem z dwóch stron po 1,5cm posiada współczynnik przenikania ciepła k=1,12, co równa się murowi z pełnej cegły grubości 43cm tynkowanemu z obu stron. Jeśli pustkę od wewnętrznej strony wypełnimy delikatnym materiałem izolacyjnym, przykładowo żużlem granulowanym o przewodności cieplnej A=0,15 kcal/mh°C, wtedy współczynnik przenikania ciepła wynosić będzie k=0,93, co równa się murowi z pełnej cegły grubości 55cm + tynk dwustronny. (uprawnienia budowlane program)

Patrząc na zaoszczędzenie na materiale rozpatrywany mur daje nam ogromne korzyści, przypuszczając, że na 1m2 będziemy potrzebować 91 cegieł (pamiętając o narożnikach i obrobieniu otworów – około 105 cegieł), kiedy w tym samym czasie na 1m2 muru pełnego o grubości IV2 cegły zużywa się ok. 150 cegieł, a na 1 m2 muru o grubości 2 cegły – 200 cegieł. Więc podsumowując oszczędność na ilość cegieł będzie się równać, porównując z murem grubości 1,5 cegły – 30%, a w jeszcze innym porównaniu z murem grubości 2 cegły – 47%.

Mur poczwórny

Mur poczwórny jak sama nazwa wskazuje wykonany z czterech warstw nałożonych na rąb ma konstrukcje bliską do muru potrójnego, jego grubość to 41-P47 cm. Mur zrobiony z cegieł wypalonych z gliny z trzema pustkami każdy po sześć centymetrów i dwustronnym tynkiem posiada współczynnik przewodności ciepła k=0,85, czyli równa się murowi pełnemu o grubości 62cm dwustronnie tynkowanemu. Wykorzystanie cegieł to 125 sztuk na 1m2, po wzięciu pod uwagę narożników i obrobienie otworów wzrośnie do 145 cegieł. Mury z cegieł na rąb wykonujemy na zaprawach cementowych bądź cementowo-wapiennych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Belki i inne ciężary

Belki i inne ciężary skupione muszą zostać oparte tak, by obciążenia przekazywane były przynajmniej na dwie pojedyncze ścianki. Do tego celu używane są podkładki z żelbetu, cegieł albo betonu.

Stropy żelbetowe żeberkowe warto wspierać na ławie żelbetowej, która prowadzi wzdłuż ściany zewnętrznej. Nadproża okienne da się zrobić w postaci płyty Kleina albo belki żelbetowej. Gzyms da się odtworzyć z cegieł ułożonych rębem leżącym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Mur poniżej otworu okiennego okrywa się cegłami ułożonymi na rąb albo na płask podczas czego cegły mogą zwisać na zewnątrz tworząc ławę podokienną. Izolację poziomą ponad fundamentami układamy poniżej belek należących do stropu piwniczego. Pod tą izolacją ścianę wznosi się tak jak mur pełny. Każdą 4 spoinę poprzeczną zaraz ponad izolacją w 2 zewnętrznych pojedynczych ściankach zostawia się pustą, żeby pozwolić wodzie się swobodnie wydostać, żeby nie znalazła się w przestrzeniach powietrznych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com