fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Normy prawne

Przed zabraniem się za montowanie okna dachowego, należy zapoznać się z normami. Zapewniają one bezpieczeństwo, jak i odpowiednie doświetlenie i komfort. (uprawnienia budowlane 2022)

Wedle przepisów dolna krawędź musi  znajdować się na wysokości:

  1. 85 cm – na kondygnacjach poniżej 25 m nad terenem;
  2. 110 cm – na takich kondygnacjach, które położone są powyżej 25 m nad terenem.

Obojętnie od wysokości kondygnacji – nawiewnik powinien znajdować się nie niżej niż 200 cm nad podłogą. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Montaż okna dachowego
Montaż okna dachowego

Przed montażem

Odpowiednio zamontowane okno dachowe będzie wytrzymałe, bezpieczne i komfortowe w przypadku wieloletniej eksploatacji. To zadanie, do którego najczęściej zatrudnia się fachowców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samemu. To dość łatwy i szybki proces, o ile pierw zapozna się z odpowiednią instrukcją. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które trzeba posiadać przed zabraniem się za montaż:

  1. Odpowiednie okno – zgodne ze wszelkimi normami i wymiarami rozstawu krokwi;
  2. Kołnierz uszczelniający – który należy zakupić, dostosowany zarówno do okna, jak i połaci dachu;
  3. Zestawy izolacyjne – można je zakupić, aby uprawnić izolację termiczną wokół okna.

Kołnierz uszczelniający

Jego zadaniem jest trwałe i szczelnie połączenia pokrycia dachowego z oknem. Poza tym odprowadza one wodę oraz śnieg, a dodatkowo zabezpiecza okno przed wiatrem. W skład takiego kołnierza wchodzą:

  1. jego boczne elementy z przyklejonymi klinami uszczelniającymi,
  2. rynianka odprowadzająca wodę,
  3. paski z blachy,
  4. górny element kołnierza,
  5. dolny element kołnierza.

Montaż

Całość należy zacząć od przygotowania odpowiedniego otworu. Należy wyciąć docieplenie, rozciąć folię i wyciąć łaty. W miejsce tych ostatnich przykręca się specjalne łaty montażowe. Dzięki nim można bezpiecznie umieścić okno w podszyciu dachowym. Warto pamiętać, że dolna łata musi być dokładnie wypoziomowana. To też czas na montowanie rynienki odwadniającej. Kolejnym krokiem będzie przykręcenie do ościeżnicy kątowników montażowych, a następnie umieszcza się ją w odpowiednim otworze. Rowek na ościeżnicy powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Idąc dalej, trzeba przykręcić dolne kątowniki i włożyć skrzydło. Dzięki temu sprawdzić można, czy poziome i pionowe szczetnicy pasując do wybranego okna. Jeśli tak, wystarczy przykręcić górne kątowniki i wyjąć skrzydło. (uprawnienia budowlane program)

Czas na docieplenie okna. W tym momencie można zamontować materiał termoizolacyjny, a następnie założyć kołnierz paro przepuszczalny. Dzięki niemu powstanie szczelne połączenie okna z warstwą krycia. Przy okazji chroniony będzie materiał termoizolacyjny. Po tym czas na kołnierz uszczelniający, który dokręcony powinien być do boków ościeżnicy. To już prawie koniec wystarczy jeszcze przykręcić kaptur okna, górny element kołnierza i skrzydło. Jeśli wszystko działa prawidłowo, udało się wykonać pełen montaż i można cieszyć się z okna dachowego. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com