fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Okna połaciowe

Okna połaciowe najlepiej jest montować równocześnie z kryciem połaci dachowej. Zmniejsza to ryzyko powstawania nieszczelności oraz uszkodzeń pokrycia, jak i ułatwia prace montażowe. Jednak w już wybudowanych dachach również istnieje możliwość montażu okien dachowych. (wybierz swój program do nauki na uprawnienia budowlane)

montaż okien połaciowych
montaż okien połaciowych

Dobór okien połaciowych

Bardzo ważny jest dobór okien, oraz wybór miejsca w którym okno dachowe ma się znaleźć. Przy dobieraniu okna musimy zwrócić uwagę na jego wysokość- powinna być ona dopasowana do kąta nachylenia dachu. Im mniejszy kąt nachylenia tym okno powinno być dłuższe.(jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Od kąta nachylenia połaci dachu możemy również uzależnić wybór rodzaju okna:

  • -15–90° – okna obrotowe;
  • -15–65° – okna uchylno-obrotowe;
  • -20–65° – okna wysokoosiowe;
  • -0–15° – okna montowane na specjalnej konstrukcji;
  •   -0–30° – nowoczesne okna dachowe przystosowane specjalnie do dachów płaskich.

 

Montaż okien

Bardzo ważną kwestią jest wybór wysokości zamontowania okien w połaci dachowej. Należy sprawdzić na jakiej wysokości powinno znajdować się dane okno, aby jak najlepiej spełniało swoją funkcję. (akty prawne uprawnienia budowlane) Na ogół im wyżej będzie zainstalowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Stosowana jest również reguła, że lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż przez zastosowanie jednego dużego okna. Ponadto jeżeli zamontujemy okna na różnych wysokościach, sprawimy, że światło będzie oświetlać pomieszczenie o różnych porach dnia. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
Przy wyborze powinniśmy również zwrócić uwagę na pomieszczenia w jakim będzie się okno znajdowało. Szerokość okna najczęściej dostosowuje się do odległości między krokwiami, jednak jeżeli wymiar ten nie jest dopasowany, nie oznacza to, że okna nie da się zainstalować.

Sposób montowania okien połaciowych

Sposoby montowania okien:

  • – Montaż na krokwiach- stosujemy gdy okno jest dopasowane do rozstawu krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza od odległości rozstawu krokwi. Miejsce to wypełnia się materiałem termoizolacyjnym – najczęściej wełna mineralna. Ten rodzaj montażu jest też szczególnie zalecany gdy chcemy wymienić stare okna na nowe w istniejących już dachach. Wystarczy tylko wyciąć łaty w miejscu, gdzie ma znajdować się okno.
  • – Montaż na łatach- polecany, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i prosty, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.
  • -Montaż na wymianach- stosowane, gdy chcemy zainstalować okno szersze od rozstawu krokwi. Rozwiązanie to wymaga wycięcia krokwi, a obciążenie okna jest przenoszone przez tzw. wymiany, czyli belki wstawiane w odległości 30-50 cm od górnej i dolnej krawędzi okna.
  • Montaż okien najlepiej powierzyć fachowcom z firmy, w której kupiliśmy okna, tym bardziej że dzięki temu będziemy mogli korzystać z gwarancji obejmującej zarówno towar, jak i usługę.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com