Przemieszanie, rozkładanie i zagęszczanie masy betonowej
Przemieszczanie masy betonowej musi zostać obmyślone tak, żeby nie pojawiała się potrzeba jej pośrednich przeładunków, rozładowywania przy miejscach na formy, wrzucanie za pomocą łopat do środka formy i tak dalej. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie przy przejazdach z pojemników zapełnianych z zasobników betonowni i wyładowywanych od razu do środka formy robionych prefabrykatów. Podczas wytwarzania części w formach bateryjnych i gdy pojawia się wielka potrzeba masy betonowej używa się za granicą, z odpowiednimi rezultatami techniczno-ekonomicznymi, przewóz pneumatyczny czy pompowy. W tej drugiej opcji masę betonową dowozi się zwykle z głównych betonowni i za pośrednictwem zasobnika podaje się do leja wsypowego pompy dwucylindrowej układu olejowo-hydraulicznego, widocznej zawsze przy linii formowania w formach. (uprawnienia budowlane 2021) Rozmieszczanie betonu w środku form musi zawsze zachodzić rzędami. W przypadku betonów wibrowanych obszerności rzędów wliczają się do cech technicznych wibratorów, przykładowo z kaflem roboczym wibratora. Podczas formowania w punktach wibracyjnych, wibruje się pełną masę betonu prefabrykatu razem z formą umieszczoną na stole. (uprawnienia budowlane kontakt)
Cieplno-wilgotnościowa obróbka
Cieplno-wilgotnościowa obróbka betonu prefabrykatów parą niskoprężną to w tych czasach najczęściej używana w prefabrykacji działalność, żeby sprawić, że beton zastygnie prędzej. Na beton prefabrykatu działa się ciepłem pary wodnej metodą bezpośrednią czy metodą mieszaną. (uprawnienia budowlane program) Metoda mieszana skupia się na podgrzaniu podstawy, na jakiej jest prefabrykat, a do tego dookoła niego robi się wilgotną aurę przez umieszczanie do niej pary. Wilgotna aura jest niezbędna, żeby beton nie przesuszył się i nie wyparowała w pełni woda, która bywa niezbędna do wiązania i zastygania cementu. Procesy naparzania niskoprężnego robi się w odpowiednio do tego komorach. Przy poligonowym wytwarzaniu prefabrykatów to niegłęboko umieszczone komory, otwarte i zaopatrzone w podstawki formowania, ogrzewane czy też nie. Pełne części czy wielorzędowe rozmieszczone prefabrykaty, po ich rozmieszczeniu w komorze, okrywa się okrywkami termoizolacyjnymi i wystawia do obróbki cieplnej. (akty prawne uprawnienia budowlane) Regulację temperatury w środku takiej komory dostaje się poprzez właściwe doprowadzenie do ciepłej pary.
Wytwarzanie prefabrykatów
Podczas wytwarzania prefabrykatów poleca się używanie delikatnych kruszyw sztucznych. Niezwykle dobre rezultaty techniczno-ekonomiczne dostaje się używając zamiast piasku to popioły elektrowniane czy hutnicze. Betony delikatne posiadają ustalony zakres użyteczności, czyli pumeksopopiołobetony bywają idealne do każdej części szkieletu nośnego obiektu mieszkalnego, betony keramzytowe używa się zwykle do jednorodnych murów zewnętrznych, a łupkoporybetony mają swój użytek w obiektach przemysłowych i mostowych, zwłaszcza w częściach sprężanych. Wytwarzanie delikatnych betonów kruszywowych z mikro-wypełniaczem popiołowym bywa prawdopodobne też w warunkach budowy. Potrzebne bywa wtedy uzupełnienie betonowni nadprogramowym zasobnikiem na popiół. Niezwykle ważne bywa idealnie dozowanie wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Robienie betonu
Podczas robienia betonu delikatnego warto używać dwuetapowe zestawianie materiałów:
W pierwszym etapie zestawia się jedynie kruszywo i popiół i małą ilość wody (25 – 35% pełnej jej ilości wedle instrukcji, w kolejnym etapie, po dodaniu cementu i reszty wody, wszystko się razem łączy. (program egzaminu na uprawnienia) Cykl łączenia wydłuża się taką metodą dwukrotnie co do cyklu mieszania mas betonowych na kruszywach naturalnych, nie posiadamy bowiem betoniarek, które nadawałyby się do dwuetapowego łączenia składników.