fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Malowanie – co ma na celu i jakie są jego rodzaje?

Malowanie przede wszystkim ma na celu nadanie estetycznego wyglądu budynkowi oraz jego wnętrzu, utrzymanie czystości pomieszczeń oraz zabezpieczenie zastosowanych materiałów przed ich niszczeniem. Można wyróżnić następujące malowanie: klejowe, wapienne, olejne, krzemianowe, a także lakierowanie oraz fluatowanie (nauka do uprawnień budowlanych). Wapienne malowanie jest najtańszym wyborem i stosuje się je przy cementowych i wilgotnych tynkach, zewnętrznych tynkach wiejskich budynków i na podrzędnych drewnianych obiektach albo prowizorycznych.

Malowanie

Krzemianowe i olejne malowanie oraz lakierowanie i fluatowanie

Krzemianowe farby stosuje się w miejscach, gdzie ściana może być narażona na wilgoć (testy 2021 uprawnienia). Poza malowaniem zewnętrznych ścian danego budynku wykorzystuje się ją także w pralniach, łaźniach itp. czyli wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie spowodowane wilgocią. Olejne malowanie stosuje się na wewnętrznych i zewnętrznych tynkach, na żelazie oraz na drewnie. Farby olejne mają największe zastosowanie podczas malowania budowlanej stolarki oraz podłóg z miękkiego rodzaju drewna.

Lakierowanie stosuje się w przypadku luksusowych bogatych wnętrz. Bezbarwne typy lakierów nie zasłaniają słojów drewna ani lakierowanej powierzchni. Fluatowanie przygotowuje wilgotne albo cementowe tynki na klejowe albo olejne malowanie.

Malowanie klejowe

Malowanie klejowe wykonuje się tylko wewnątrz budynku i w sytuacji, gdy nie mamy narażonych ścian na wilgoć. Patrząc na intensywność kolorów można wyróżnić malowanie pełne, półpełne oraz jasne. Pełne malowanie polega na tym, że kolory są bardzo nasycone, intensywne. Malarskich barwników w tym przypadku wychodzi 3 razy więcej niż podczas malowania jasnymi kolorami (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Malarsko – ślusarskie wyroby

Takie elementy wykonuje się poza placem budowy, w odpowiednich ślusarsko – kowalskich warsztatach. Montażu dokonuje się na budowie (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W mieszkalnym budownictwie takimi elementami są: poręcze schodowe i balustrady, balustrady tarasowe i balkonowe, drzwi, okna, ogrodzenie zewnętrzne budynku, kraty okienne oraz inne mniejsze wyroby. Balustrady oraz schodowe poręcze wykonuje się z kształtowników z handlowej stali, która ma różne przekroje. Może być np. kwadratowa, okrągła albo płaska czy ze stalowych rur. Na klatce schodowej wykonuje się osadzanie danych odcinków balustrady w biegach i łączenie odcinków w konstrukcyjną całość. Słupki balustrad osadza się w wierzchu albo w bokach biegów. Są utwierdzane poprzez zalanie gniazd używając do tego ołowiu, siarki albo cementowej zaprawy. Poza wymienionymi powyżej wyrobami, w budownictwie stosuje się także wiele drobnych ślusarskich wyrobów. Są to np. podokienniki ze stalowej blachy, kraty wentylacyjne, zasłony grzejnikowe itp.

Podziel się:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com