fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Do czego stosowany jest łupek kamienny

Łupek jest skałą pochodzenia metamorficznego lub osadowego, a więc powstaje pod wpływem działania wysokiej temperatury i dużego ciśnienia na skały już istniejące.

Wyróżnia go charakterystyczna łupkowata tekstura. Ponadto ma również zróżnicowany skład. Od stuleci łupek używany jest jako pokrycie dachowe i głównie tam znajduje swoje zastosowanie. Na przestrzeni ostatnich lat jednak to się zmieniło. Obecnie łupek ma o wiele szersze zastosowanie w budownictwie np. na elewacjach i we wnętrzach domów.

Znajdź więcej informacji na naszej stronie: www.uprawnienia-budowlane.com  oraz na naszym blogu.

Pokrycia dachowe z łupka kamiennego

Do pokrycia dachów oraz okładania elewacji kupuje się gotowe do użycia płytki. Płytki te mają grubość w zakresie:  3-16 mm.

Rozmiar i kształt łupków jest zależny od tego jaki jest kąt nachylenia dachu i styl krycia. Wyjątek stanowi dzikie krycie, gdzie kamień jest formowany i obrabiany z surowych płyt.\

Wyróżnia się kilka rodzajów pokrycia dachu łupkiem kamiennym

  • – Pokrycie dzikie wywodzi się od dachów krytych kamieniem, gównie kamieniem pochodzenia naturalnego
  • – Krycie uniwersalne to jedno z najtańszych w wykonaniu pokryć łupkowych dachu
  • -Pokrycie prostokątne podwójne

Ciężar pokrycia z łupka naturalnego to około 25-50 kg/m2. Jest to wartość mniejsza niż nasza klasyczna dachówka. Karpiówka np. waży około 45-70 kg/m2.

Łupek kamienny układa się na pełnym deskowaniu. Następnie deskowanie pokrywa się papą lub membraną dachową. Płytki z łupka kamiennego montuje się na hakach lub przybija do połaci gwoździami.W tym celu używa się gwoździe głównie nieocynkowane.

Elewacje z łupka kamiennego

Łupek kamienny na elewacjach dodaje wyjątkowych walorów estetycznych. Najczęściej używa się go na elewacjach budynków mieszkalnych, w tym i wieżowcach.

Architekci często używają go przy budowie jako materiał do wykończenia elewacji nowoczesnych budynków wielorodzinnych, siedzib firm i obiektów użyteczności publicznej. Łupek, który pojawi się na elewacji, może być malowany. Przypomina on w tym zakresie cegłę klinkiegową.

Wnętrza

Łupek kamienny naturalny stosuje się na podłodze. Bardzo dobrze sprawdza się on na tych powierzchniach. Posadzkę przykleja się do podłoża specjalnym klejem. Jest to klej do kamienia. Ze względu na to, że płyty kamienne są dużo cięższe niż inne materiały na posadzkę są trudniejsze do ułożenia.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com