fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Licówki

Licówki produkuje się na zamówienie do gzymsów. Inna ich nazwa to ukosy, żłobki, łzawniki czy podkówki. W związku z tym, że licówki mają specjalne równe krawędzie oraz poprawne wymiary, nie zachodzi tu potrzeba zastosowania grubych spoin, jak miałoby to miejsce przy zwykłych cegłach. Tam znaczne odchylenia od wymiarów zostają pokryte odpowiednią grubością spoiny (uprawnienia budowlane).

cegła Licówka
cegła Licówka

Cienkie spoiny

Im cieńsza jest spoina, tym lepiej wygląda elewacja (testy 2021 uprawnienia). Chcąc osiągnąć jak najcieńsze spoiny, zachowując jednocześnie grubość warstw, takiej jaka jest we wnętrzu muru ze zwykłej cegły produkuje się specjalną licówkę. Jej wymiary wynoszą kilka mm więcej niż znormalizowane wymiary przy zwykłej cegle. Przykładowo licowa płytka otrzymana w wyniku przepołowienia, gdzie jej grubość odpowiada 1 cegle, będzie mieć wysokość 69 mm a nie 65 mm. Płytka, której grubość odpowiada dwóm grubościom cegły, jej wysokość będzie wynosić 142 mm, co odpowiada trzem grubościom cegieł 217 mm. Techniczne wymagania podczas produkcji oraz odbioru licówek i drążonych cegieł zostały podane w normie PN-59/B-12009. Można rozróżnić tu gatunki I i II oraz klasy 75, 100 i 150.

Cegły kominówki

Cegły kominówki przybierają kształt wycinka kołowego pierścienia z przelotowymi prostopadłymi otworami do podstaw. Przeznaczone są one do budowy wolnostojących kominów, które mają pierścieniowy przekrój. Zgodnie z normą PN-55/B-12004 przewiduje się 5 różnych typów cegły kominówki. Jednak wszystkie mają taką samą grubość, która wynosi 90 mm oraz szerokość łukowej zewnętrznej ścianki na 160 mm. Dane typy różnią się między sobą ilością przelotowych otworów oraz wymiarami związanymi z kierunkiem promienia. Każdą cegłę z danego typu wyrabia się jest w odpowiednich formach, które różnią się zewnętrznym promieniem oraz szerokością wewnętrznej łukowej ścianki (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Cegły piecowe

Są to cegły, które stosuje się przy zwykłych domowych piecach, nie mających dostępu do oddziaływania wysokich temperatur. W takich wypadkach powinno użyć się szamotowej cegły. Piecowa cegła to cegła ręczna, wypalana z dobrze wyrobionej normalnej masy, która jest chuda. Jeżeli taką cegłę wytwarza się ze zbyt tłustej masy, łatwiej zniekształci się i na wskutek wewnętrznych naprężeń zacznie pękać. Zastosowanie maszynowej cegły z pras pasmowych jako piecowej należy unikać (uprawnienia budowlane – egzamin). Jest ona mniej porowata od cegły ręcznej oraz trudniej wiąże się z gliną. W niektórych z okolic wytwarza się piecowe cegły o specjalnych wymiarach. Specjalne ceramiczne płytki, nazywane także szpaltówkami wyrabia się do wykładania powierzchni wewnętrznych ścian kaflowych pieców.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com