fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kwestie związane z budową obiektu mieszkalnego

Z pewnością budowa domu jest złożonym i stosunkowo trudnym procesem. Dlatego też już na samym początku należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Oczywiście kluczowy jest projekt. Poza tym musimy przyswoić wiele różnych zagadnień oraz informacji. Ważnym aspektem jest bowiem to, że inwestor decyduje o projekcie (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). W związku z tym posiadanie wiedzy w ww. zakresie pomoże nam wybrać najlepszy projekt. Istotnie, dzięki temu obiekt będzie spełniał nasze oczekiwania, zapewni komfort oraz bezpieczeństwo jego użytkowania.

Kwestie związane z budową obiektu mieszkalnego

Co powinieneś wiedzieć o dymoszczelności?

Godnym uwagi jest fakt, że jednym z kluczowych zagadnień związanych z budową domu jest dymoszczelność. Istotnie, polega ona na tym, że dymy oraz gazy nie przenikają przez elementy konstrukcyjne budynku. Z pewnością warto zwrócić uwagę na to, że klasa i poziom dymoszczelności mogą dotyczyć ścianek działowych lub drzwi (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Tutaj stworzono klasy dymoszczelności, czyli określono rodzaje dla materiałów i ich poziom nieprzepuszczania dymów oraz gazów. Dzięki temu wiemy, jak bardzo dany materiał jest odporny na przenikanie gazów.

Rodzaje dymoszczelności drzwi

W przypadku drzwi wyróżnia się dwa rodzaje dymoszczelności. Są nimi klasa Sm oraz klasa Sa. W przypadku tej pierwszej maksymalna prędkość przepływu dymu wynosi 20-30 m3/h. Z kolei druga klasa, to 3 m3/h/metr bieżący. Tutaj należy również wspomnieć o rozmieszczeniu przegród komunikacyjnych (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Jest to bardzo ważne podczas budowy pomieszczeń publicznych oraz użytkowych. Poza tym istotne jest określenie potrzeb związanych z dymoszczelnością oraz ograniczeniem rozprzestrzeniania się ognia. W przypadku wspomnianych kwestii konieczne jest ich dopasowanie na wczesnym etapie budowy. Należy bowiem dopasować elementy do innych części oraz rozwiązań budynku.

Zagadnienia związane ze stropem

Oczywiście budując dany obiekt nie można zapomnieć o stropie, czyli poziomym układzie konstrukcyjnym, który oddziela poszczególne kondygnacje oraz piętra budynku. Istotnie, strop pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za przenoszenie odciążeń, jak również zwiększanie sztywności budynku, stworzenie podłoża dla posadzek, ograniczanie rozprzestrzeniania się ognia. Najbardziej tradycyjnym stropem, który możemy wyróżnić jest strop Kleina (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Taka konstrukcja złożona jest z belek stalowych oraz płyt międzybelkowych. To wszystko wykonane jest z cegły pełnej lub kratówki. Jeżeli chodzi o wytrzymałość stropu Kleina, to nie da się jej jednoznacznie określić. Istotnie, zależy ona od sposobu umieszczenia płyt.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com