fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kominowa instalacja do kotła o klasie 5

Instalacja kominowa musi poprawne funkcjonować, dlatego też należy o nią odpowiednio zadbać. Mówiąc o kotłach posiadających klasę 5 wymagają one stosowanie odpowiednich kominów w instalacji. Kominy cechować powinny się odpornością na korozję oraz cieplną izolacją. Chcąc wymienić dotychczasowy kocioł i wybrać odpowiedni komin warto jest zapoznać się z kilkoma zasadami. W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednią moc kotła oraz instalację kominową. Wymieniając kocioł trzeba wybrać moc urządzenia oraz instalację grzejników. Kotła nie można przewymiarować. Musi być on też odpowiednio sterowany. Zaleca się, aby kocioł przez większość czasu, kiedy wykonuje pracę pracował na nominalnej mocy. Jest to odpowiednia ilość energii, jaką wprowadza się do kotła wraz z paliwem. Zapewni ona odpowiednie wygrzanie komina, jak i komory spalania. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kominowa instalacja do kotła o klasie 5
Kominowa instalacja do kotła o klasie 5

Niskie obciążenie kotła

Warto wiedzieć, że kocioł nie może pracować na niskim poziomie obciążenia, aby tylko utrzymać żar. To działanie prowadzi do pojawienia się niskiej spalinowej temperatury, która wpływa na kocioł i komin. W związku z takim spalaniem może pojawić się na nich korozja. Duży rodzaj kotła z kolei sprawia, że spala się większa ilość paliwa, niż ujęte jest to w normie. Praca kotła na niższym parametrze jest tu możliwa, kiedy zapotrzebowanie cieplne jest poniżej nominalnego poziomu. Jest to bardzo niekorzystne dla kotła i sprawia to, że pracuje on nieefektywnie. (uprawnienia budowlane 2022)

Instalacja i komin

Ważną kwestią jest zabezpieczenie instalacji od powrotu zimnego czynnika na wymiennik. Zabezpieczenie instalacji wykonuje się za pomocą montażu czterodrożnego bądź trójdrożnego zaworu, albo za pomocą rozdzielacza posiadającego wymiennik o kilku biegach. Zawory mają za zadanie stale kontrolować oraz regulować temperaturę czynnika, który wraca do kotła. Nie mogą one dopuścić do pojawienia się korozji w związku z „niską temperaturą”. Odpowiednio działające zabezpieczenie chroni kocioł od niskotemperaturowej korozji i przedłuża tym samym jego trwałość. Komin musi z kolei poprawnie odprowadzać na zewnątrz powstające skropliny. Wymaga się, aby został zamontowany w nim element odprowadzający je i pozwalający na swobodne przepływanie kondensatu, jaki ewentualnie się pojawi. Nie bez znaczenia jest odpowiednie wykonanie czopucha. Jest to element łączący spalinowy króciec kotła z kominowym pionem. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Izolowanie kominowego szachtu

Izolacja szachtu kominowego jest ważnym elementem instalacji, jaki nie może zostać pominięty.  (uprawnienia budowlane program) W związku z tym należy zadbać o odpowiednie zainstalowanie dachowej płyty, która poza zamknięciem szachtu pełni funkcję kompensatora temperaturowych wydłużeń kominowego wkładu. Odpowiednio należy zamontować także wejście do wyczystki i trójnika, aby przestrzeń powietrza między ścianami szachtu a wkładem została zamknięta. Tak właśnie powstaje izolacja, która ma postać warstwy zamkniętej powietrza. Chcąc dokonać zabezpieczenia komina można do tego celu zastosować izolację sypką z granulatu wełny ceramicznej albo mineralnej, która wypełni przestrzeń między ścianami szachtu a wkładem.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com