fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kocioł jedno- i dwufunkcyjny- porównanie

Kocioł to urządzenie grzewcze. Możemy wyróżnić dwa zasadnicze modele- jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Oba z nich przystosowane są do różnych potrzeb klienta.

Kocioł jedno- i dwufunkcyjny
Kocioł jedno- i dwufunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny na za zadanie przede wszystkim podgrzanie wody przeznaczonej do centralnego ogrzewania. Czyli wodę w większości przypadków prowadzoną do grzejników. Woda ta zasila instalację grzewczą w budynku (np grzejniki) oraz ogrzewa wodę użytkową w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym. Wisi on obok kotła lub jest ustawiony pod kotłem. Podgrzana woda z kotła przepływa przez wężownicę i ogrzewa wodę użytkową w podgrzewaczu. W kotłach jednofunkcyjnych wydajność zależy głównie od pojemności podgrzewacza. W związku z tym, że kocioł jednofunkcyjny wymaga oddzielnego wymiennika, w praktyce zajmuje więcej miejsca niż kocioł dwufunkcyjny. Większa powierzchnia pociąga za sobą większe straty ciepła wypromieniowującego. (uprawnienia budowlane 2019)

Kocioł jednofunkcyjny podgrzewa w pierwszej kolejności wodę użytkową więc w tym http://uprawnienia-budowlane.com/jednolite-akty-prawne.htmlmomencie zostaje przerwane ogrzewanie budynku. Dopiero po tym włącza się obieg centralnego ogrzewania. (jednolite akty prawne na uprawnienia)

Kocioł jednofunkcyjny

Urządzenie to zapewnia małe straty wody w przypadku oczekiwania na wzrost temperatury wody. Kocioł jednofunkcyjny jest w stanie przygotować wodę użytkową za jednym razem. Wynika to z dużej pojemności zasobnika, który jest oddzielny.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Kocioł dwufunkcyjny

Ten rodzaj kotła stosuje się w małych domach, które mają jedną łazienkę. Pobór wody nie może być oddalony na znaczne odległości od kotła. Kocioł taki, jak sama nazwa wskazuje, łączy dwie funkcje. Ma bowiem za zadanie podgrzanie wody do ogrzewania obiektu i wody użytkowej. Powoduje to powstanie strat energii.(uprawnienia budowlane testy)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com