fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wykonać wymianę grzejników?

Przed wymianą należy sprawdzić sposób podłączenia rur, materiał z jakiego są wykonane, rozstaw i średnicę końcówki przyłączenia oraz jego moc nominalną. Następnie należy dobrać odpowiedni nowy grzejnik, którego wybór będzie zależał od rodzaju instalacji. Moc nowego grzejnika powinna być zbliżona do tej którą posiadał stary (pod warunkiem, że nie zmienialiśmy nic w systemie grzewczym ani nie docieplaliśmy ścian. Parametry pracy ogrzewania oznaczamy xx/yy/zz (gdzie xx- temperatura wody zasilającej grzejnik, yy-temperatura powrotu i yy-temperatura w pomieszczeniu).

Wymiana grzejnika

Odłączenie grzejników

Przed odłączeniem grzejnika należy spuścić wodę z całego obiegu lub w przypadku, gdy znajduje się na piętrze, odprowadzić ją do poziomu poniżej podłogi tej kondygnacji. Odprowadzenie wody umożliwia specjalny zawór spustowy. Jeżeli takowy nie znajduje się w instalacji to należy rozkręcić śrubunek i stopniowo spuszczać wodę do przygotowanego naczynia. Przed odkręceniem podłączeń powinno się zabezpieczyć podłogę folią, a pod grzejnik podsunąć miskę. Następnie należy rozkręcić śrubunki na zasilaniu i powrocie. Grzejniki żeliwne i żeberkowe montowane są na hakach, co pozwala na ich bezproblemowe ściągnięcie. Uchwyty śrubowe należy zwyczajnie wyrwać ze ściany. Stare uchwyty obcinamy na równi ze ścianą lub wyciągamy. Demontaż grzejnika wiąże się ze zniszczeniem tynku, który należy naprawić przed założeniem nowego.

Montaż grzejnika

Montaż nowego grzejnika jest ściśle zależny od stanu, rodzaju i rozmieszczenia końcówek starych rur oraz odległości rur przyłączeniowych od ściany. Należy sprawdzić stan gwintu w rurach, co jest możliwe po zdemontowaniu drugiej połowy śrubunku. Grzejnik należy najpierw przymierzyć na sucho.

Następnie montuje się korki z odpowiednimi otworami przyłączeniowymi, zawór regulacyjny oraz odcinający. Stawiamy go na podwyższeniu i ustalamy w którym miejscu będzie trzeba skręcić śrubunki łączące z instalacją. Istnieje wiele sposobów przytwierdzania uchwytów. To, który z nich wybierzemy, zależy od ich rodzaju i modelu grzejnika. Głównym zadaniem uchwytów jest przenoszenie ciężaru grzejnika na podłoże.

Szczegóły montażu grzejnika

W zależności od rodzaju grzejnika dobieramy sposób montażu. Na przykład grzejniki aluminiowe wiesza się na pojedynczych hakach lub na konsolach wspornikowych. W przypadku konsoli zaczepiamy grzejnik o skrajne połączenie żeber. Hak zaczepia się od dołu żeber i ustawia się go poziomo, częścią osadzoną w ścianie. Następnie mocuje się konsolę poprzez okrągły otwór. Należy wyznaczyć jego pionowe położenie i zablokować w odpowiedniej pozycji.

Po zawieszeniu grzejnika trzeba połączyć go z instalacją grzewczą. Zanim ostatecznie skręcimy połączenia należy skontrolować osiowe ustawienie obu części śrubunku oraz czy pokrętła zaworu termostatycznego i odcinającego ustawione są w pozycji poziomej.

Na koniec odkręcamy zawór odcinający na dolnym połączeniu i ściągamy pokrętło z zaworu termostatycznego. Grzejnik będzie jeszcze wymagał wyregulowania przepływu i założenia głowicy termostatycznej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com