fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sięgając wstecz można zauważyć, iż nawet architekci czasów antycznych wykorzystywali w swoim działaniu gzyms. Był on w całości wykonany ze styropianu i pełnił głównie funkcję ozdoby dla domu. Współcześnie rzadko wykorzystuje się to rozwiązanie, lecz w wielu starszych kamienicach wciąż można znaleźć gzyms. Należy przyznać, iż gzymsy spełniają w nich swoje funkcje (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Współczesne elementy elewacyjne są jednak najpierw pokrywane tynkiem, a w drugiej kolejności specjalnym styropianem.

Przygotowanie tradycyjnego gzymsu

Przygotowanie tradycyjnego gzymsu jest zarówno czasochłonne, jak i dość kosztowne. Faktem jest, iż trudność w wykonaniu odpowiedniego gzymsu wymaga doświadczenia w budowlance. Nie jest to zadanie dla młodych, niedoświadczonych osób (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Co więcej, jedynie osoby z uprawnieniami budowlanymi są w stanie podołać temu trudnemu zadaniu.

Przygotowanie gzymsów pod parapety

Poza tym trzeba pamiętać o przygotowaniu gzymsów bezpośrednio pod parapety oraz uwzględnieniu wystających poza cokół elementów elewacji. Stanowią one jednocześnie ochronę dla całej ściany (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Istotnie, tylko doświadczeni budowlańcy będą w stanie odpowiednio poradzić sobie z tym zadaniem. Przydatną informacją jest to, że decydując się na wykorzystanie styropianowej wersji gzymsów poniesiemy mniejsze koszty w wykonaniu.

Styropian jest w tym zadaniu wdzięcznym materiałem. Można go dociąć albo poddać innej obróbce, co pozwoli na dokładne dopasowanie do rozwiązania.

Wiedza dla mniej zaawansowanych

W przypadku, kiedy nasza wiedza na powyższy temat nie jest wystarczająca lub nie mamy doświadczenia – warto skorzystać z internetu. Znajdziemy tam rady fachowców, które można wykorzystać. Należy pamiętać, że jedynie budowlaniec z wieloletnim doświadczeniem jest w stanie odpowiednio wykonać powyższe zadanie.

Pomocną informacją jest fakt, że gzymsy można poddawać modyfikacji (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Jeżeli po pewnym czasie gzymsy ulegną uszkodzeniu można wymienić je na nowe. Również niski koszt styropianu jest w tym wypadku sporą zaletą i ułatwieniem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com