fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gips – rodzaje

Gips to tworzywo jakie wiąże powietrznie. Uzyskuje się go poprzez palenie skał gipsowych. Główną i wyróżniającą go cechą bywa to, że wchłania on wodę i prędko robi się twardy. Masa objętościowa gipsu w stanie niezwiązanym to 700-4900 kG. W związanym natomiast to 900 1300 kG/m, a jego masa odpowiednia to 2,0-42,5 G cm. Gips po zarobieniu wodą startuje już po pięciu minutach, a finalizuje po trzydziestu, przy czym gips pęcznieje co do obwodu zaczynu. Wywodzi się takie typy gipsu palonego:
-jastrychowy, przydaje się do zapraw i wytwarzania prefabrykatów i podłóg, czasem też do fundamentów poniżej podłogi z materiałów nienaturalnych, (uprawnienia budowlane kontakt)
-modelowy, używany doprac sztukatorskich i do robienia modeli,
-albastrowy, używany do prac rzeźbiarskich,
-sztukatorkski, wykorzystywany do prac ciągnionych, tynków szlachetnych,
-murarski, będący idealny do tynków i prac murarskich. (uprawnienia budowlane 2021)

Gips
Gips


Gips murarski

Posiada on solidność na ściskanie po dobie twardnienia przynajmniej 18 kG/cm2, a po tygodniu 35 kG/cm2, po ostygnięciu do pełnego niezmiennego ciężaru 45 kG/cm2. Odłamem gipsu murarskiego jest gips modelowy. Aby oddalić w czasie wiązanie gipsu używa się dodatków naturalnych, przykładowo kleju kostnego, sierci bydlęcej, kopyt, bądź te sztuczne – boraks. Używając ich, da się opóźnić wiązanie nawet do półtorej godziny. Opóźniacze zmniejszają solidność produktu. Gips murarski przydaje się do zapraw murarskich oraz tynków środkowych, do dekoracji, wytwarzania części prefabrykowanych, gipsobetonów. Nie wolno go używać w miejscach z wilgocią. (uprawnienia budowlane program)


Cement

Cement musi być przewożony i trzymany w workach chroniących go przed niepożądanymi wpływami z otoczenia (wilgoć, deszcz). (akty prawne uprawnienia budowlane) Czas przechowywania cementu nie może trwać dłużej od pół roku od momentu włożenia go do worka, z pominięciem cementów gipsowo-żużlowych, dla jakich ten czas to tylko trzy miesiące i cement prędkotwardniejący – dwa miesiące. Składownie na cement muszą być suche, nieprzepuszczalne oraz bezwietrzne. Podłogi tych miejsc muszą zostać rozmieszczone na legarach powyżej płaszczyzny ziemii. Przy przywiezieniu cementu luzem, bywa on składowany w odpowiednich do tego pojemnikach.


Odbiór cementu

Przy otrzymywaniu partii cementu warto przeprowadzić jego odbiór ilościowy poprzez sprawdzenie ilości worków, poprzez wyrywkowe kontrolowanie jakiejś ilości. Dla polepszenia jakości odbioru jakościowego, bierze się małe ilości o masie 30 kG (wg PN-62, B-06000). (segregator egzamin ustny uprawnienia) Sprawdza się głównie cechy fizyczne, solidne i wytrzymałościowe. Robi się je głównie w laboratoriach, zrobionych na budowach, lecz dokładniejsze i precyzyjniejsze powinny zachodzić w laboratoriach wytwórniowych u producenta produktu.


Badania przydatności cementu

Cement jaki jest składowany za długi okres czasu robi się zleżały. Taki cement będzie wiązał niezwykle wolno, co znacznie zaniża solidność zaprawy. (program egzaminu na uprawnienia) W sytuacji wzięcia cementu do ręki, można wyczuć nierówności w masie, jakie mówią o tym, że nie będzie on się nadawał do wykorzystania, a zwłaszcza do ważnych prac. Cement wytworzony z nieodpowiednio wybranych materiałów będzie pęczniał podczas twardnienia. Tynk zrobiony z takiej zaprawy na pewno pęknie i spadnie. Dlatego zazwyczaj na budowie robi się próby cementu na jego pęcznienie. Wykonuje się je tak, że z cementu z wodą kształtuje się kuleczkę o przekroju 4cm, z jakiej przez ruszanie ją intensywnie na płytce uzyskuje się plamę. Po dobie, plamę likwiduje się i formuje w grudkę, jaką odkłada się na minimum trzy godziny nad naczyniem z wrzącym płynem, najczęściej wodą. Na grudce, jaka została zrobiona z nieodpowiednich składników, pojawią się rysy. W trakcie wiązxania zaprawy cementowej przydatna będzie właściwa ilość wody. Jej niedosyt sprawi, że pojawią się rysy skurczowe. Przez to, w trakcie pierwszego twardnienia, warto nowy tynk cementowy zachowywać lekko mokry przez skraplanie wodą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com