fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym są gąsienice mechaniczne?

Gąsienice mechaniczne są nazywane także gąsienicowym układem bieżnym. Jest to mechanizm umożliwiający poruszanie się pojazdu przy pomocy gąsienic. Gąsienice mechaniczne zwiększają powierzchnię, na jakiej pojazd ma styczność z podłożem, po którym się porusza. Pozwala to na lepszy rozkład nacisku oraz poprawia przejezdność terenu. (uprawnienia budowlane testy)

Gąsienicowy układ bieżny
Gąsienicowy układ bieżny

Jak jest zbudowany gąsienicowy układ bieżny?

Na konstrukcję układu gąsienicowego składają się taśmy gąsienicowe, które otaczają koła nośne. Gąsienica składa się z wielu ogniw, które posiadają specjalny kształt i są ze sobą połączone przegubowo za pomocą sworzni. Wielkość ogniw jest różna. Zależy to przede wszystkim od połączenia samych ogniw, przeznaczenia pojazdu oraz sposobu napędzania gąsienic przez koła. Ogniwa gąsienic są wykonywane z różnych materiałów, np. z metalu lub z połączenia gumy i metalu. Metalowe ogniwa odlewa się z wysokomanganowej stali bądź innego rodzaju stali stopowych. W zależności od konstrukcji można zastosować osobne koło napędzające lub koło kierunkowe. Dodatkowo może pojawić się także koło napinające lub rolki podtrzymujące. Cały układ gąsienicowy jest połączony z pojazdem przy pomocy zawieszenia. Resorowanie kół nośnych pozwala na zachowanie elastyczności. (akty uprawnienia budowlane)

Zastosowanie gąsienic mechanicznych

Gąsienicowy układ bieżny przede wszystkim zwiększa mobilność pojazdu podczas trudnych warunków terenowych. Gąsienice zapewniają mniejszy nacisk na podłoże, dzięki czemu pojazd nie grzęźnie i nie śliga się na niestabilnym i nierównym gruncie. Gąsienice mechaniczne spotyka się przede wszystkim na placach budowy. Są stosowane głównie przy budowie dróg oraz innych dużych konstrukcjach, które znacząco modyfikują teren. Gąsienice mechaniczne są wykorzystywane we wszelkiego rodzaju dźwigach, koparkach, podnośnikach, spycharkach, czołgach, pojazdach o przeznaczeniu rolniczym oraz innych pojazdach, które są przeznaczone do jazdy po nieutwardzonym gruncie. (segregator uprawnienia budowlane)

Jak działają gąsienice mechaniczne?

Pojazd wyposażony w gąsienice mechaniczne przemieszcza się dzięki obracaniu się koła napędzającego zazębiającego się z taśmą gąsienicy. Część gąsienicy, która znajduje się nad kołami, porusza się zgodnie z kierunkiem ruchu pojazdu. Natomiast gąsienica, która ścieli się na podłożu, tworzy utwardzony tor dla kół nośnych przemieszczających się po niej razem z całym pojazdem. Zastosowanie gąsienicowego układu bieżnego ułatwia operowanie pojazdem w warunkach terenowych. Przekłada się to na dużą zdolność pokonywania przeszkód oraz zmniejszony nacisk jednostkowy, który zapobiega poślizgowi lub grzęźnięciu pojazdu. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Gąsienice mechaniczne zwiększają jednak masę pojazdu oraz sam koszt produkcji. Pojazd wyposażony w gąsienicowy układ bieżny niszczy nawierzchnie utwardzone, np. asfaltowe. Producenci starają się to redukować dzięki użyciu specjalnych gąsienic, które są wykonane z gumy kompozytowej. Pojazd z gąsienicami metalowo-gumowymi jest jednak drogi, a układ bieżny stosunkowo szybko ulega zużyciu podczas eksploatacji w warunkach drogowych. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com