fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Formy architektoniczne budynków dworców letnich nie są jeszcze w 100% ukształtowane (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne). Głównym powodem jest to, że praktycznie transport powietrzny rozwinął się w ciągu kilku ostatnich lat. Z kolei na lotniskach, na których panuje niewielki ruch, dworcem był mały budynek.

Jednak można wysnuć wnioski odnośnie form architektonicznych zgodnie z wybudowanymi i wykorzystywanymi już dworcami lotniczymi. Przede wszystkich architektura dworców powinna się skupić na łączeniu z ogólnym wyglądem wszystkich budynków portu lotniczego. Spora część dworców, które już istnieją, są symetryczne w planie względem osi głównej, która przechodzi przez środek budynku. Z osią symetrii w planie wiąże się pionowa oś symetrii bryły budynku, przy czym pomieszczenia kierownictwa ruchu znajdują się zwykle pośrodku.

Formy architektoniczne budynków dworców lotniczych
Formy architektoniczne budynków dworców lotniczych

Minusem symetrycznego rozwiązania jest przede wszystkim skomplikowane połączenie komunikacyjne z pomieszczeniami kierownictwa ruchu. Pomieszczenia te najczęściej znajdują się nad halą odpraw o dużej wysokości.

Kolejną cechą dworców jest wydłużenie sylwetki planu budynku z fasadą o dużej rozciągłości. Pozwala to na orientowanie pomieszczeń w stronę lotniska. Dzięki temu możliwa jest dogodna obserwacja ruchu samolotów przez publiczność. Rozciągłość fasady powoduje konieczność stosowania systemu korytarzowego.

Lotnisko jako węzeł linii międzynarodowych

Lotnisko jest istotnym węzłem linii międzynarodowych (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Praktycznie więcej niż 80% podróżnych, którzy przechodzą przez dworzec, odbywa podróż zagraniczną. Rozmiary dworca najczęściej ogranicza się przez istniejącą zabudowę terenu. Głównym powodem jest to, że obszar, który jest przeznaczony pod budowę znajduje się najczęściej pomiędzy:

– parkingami samochodów,

– miejscami postoju samolotów,

– drogą kołową.

Przykładowy dworzec lotniczy

Budynek dworca wykonano w żelbecie. Zbudowany jest on z:

a) części głównej w kształcie prostokąta:

– powierzchnia: 1500 m2,

b) skrzydła bocznego:

– powierzchnia: 800 m2,

– wydłuża się ono w kierunku miejsc postoju samolotów.

Część główna składa się z dwóch pięter, a skrzydło boczne jest jednopiętrowe. Rozmiary oraz urządzenia dworca są na tyle duże, że możliwe jest obsłużenie ponad miliona pasażerów rocznie, a także przyjmowanie zwiedzających (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane).

To, że można obsługiwać tyle ludzi jest możliwe dzięki wykorzystaniu na terenie danego obiektu elementów i urządzeń, które ściśle wiążą się z wykorzystaniem handlowym i technicznym transportu powietrznego. Budynek ten w przyszłości ma pełnić funkcję dworca towarowego. Z tego powodu pomieszczenia, które są dla ruchu podróżnych, przegradza się lekkimi ściankami, które są łatwe do przenoszenia.

Jest to dworzec jednopoziomowy. Aktualnie przejścia od dworca do samolotu nie są przekryte. Aczkolwiek w przyszłości planuje się przekryć je lekkimi, prowizorycznymi galeriami. Pozwolą one na dostanie się do różnych punktów postoju.

Wozy, które napełniają się bagażami odjeżdżają i wyjeżdżają od strony bocznej dworca. Jednocześnie trasy przewozu są zupełnie inne i oddziela się je od tras dla podróżnych. Samochody przewożą bagaże od biur rejestracyjnych do samolotów lub od samolotów do ławek zwrotu bagażu.

Praktycznie wszystkie tarasy budynków są dostępne dla zwiedzających. Z wysokości tarasu skrzydła bocznego rodziny i znajomi podróżnych mogą obserwować ruch na lotnisku (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com