fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Polietylen wykorzystywany jako materiał w sieciach wodociągowych

Stosowany do produkcji wodociągowych przewodów polietylen cieszył się dużą popularnością w latach 70 – tych XX wieku. Prowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, a dokładniej przez Państwowy Zakład Higieny badania atestacyjne wskazały ocenę negatywną dla barwionych rur. Miało to związek z tym, że tego rodzaju rury przyczyniały się do wzrastania barwy. Dodatkowo wpływały one niekorzystnie na inne organoleptyczne cechy wody. Takie rury często barwione są sadzą, która posiada aromatyczne węglowodory wielopierścieniowe. W związku z tym w produkcyjnym procesie narzuca się warunek, aby stosowana sadza jako surowiec w celu barwienia sztucznych tworzyw nie posiadała więcej od 0,2 mg/kg benzo/a/pirenu. Taka sytuacja sprawia, że migrowanie do wody tego związku będzie znikome, a przewody ocenia się pozytywnie pod kątem zdrowotności

 (uprawnienia budowlane cennik) 

.

Polietylen wykorzystywany jako materiał w sieciach wodociągowych
Polietylen wykorzystywany jako materiał w sieciach wodociągowych

Przepuszczanie przez rury tlenu

Rury z polietylenu przepuszczają tlen, co może niekiedy powodować tworzenie się oraz rozwijanie biofilmu na wewnętrznej ich powierzchni. Mimo, że tego rodzaju rury są gładkie i nie pojawiają się na nich węglanowe osady, to w związku z możliwościom namnażania się mikroorganizmów przesyłana za ich pomocą woda powinna zostać zdezynfekowana. Pociąga to za sobą możliwość pojawienia się zdrowotnych zagrożeń, jakie wynikają z powstawania produktów ubocznych związanych z dezynfekcją. Takie rury nie cechują się podatnością na pojawianie się korozji.  (uprawnienia budowlane program) 

Inne rodzaje barwionych rur

Mając do czynienia z barwionymi rurami za pomocą niebieskich albo granatowych barwników posiadają one pozytywne zdrowotne oceny i można stosować je w kontakcie z wodą. Jednak rury z polietylenu sprawiają, że pojawia się problem przenikania przez złącza rur oraz przez ścianki węglowodorów oraz ich pochodnych z naturalnych bądź sztucznych substancji. Substancje te posiadają wysoki stopień stężenia. Takie substancje znajdują się w bliskim otoczeniu przewodów. Z tego też względu obowiązuje zakaz stosowania rur wykonanych z tego materiału na roponośnych terenach oraz na skażonych takimi rodzajami substancji. Do takich terenów zalicza się m.in. poligony, stare paliwowe zbiorniki bez poprawnych zabezpieczeń od skażenia środowiska czy ośrodki w których przeprowadzano naprawy maszyn.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Woda akceptowalna przez konsumentów

Akceptowalność przez konsumentów wody stanowi cechę, jaka określa poziom zadowolenia klientów z otrzymywanej wody. Stopień zadowolenia konsumenta odnosi się zazwyczaj do oceny pozytywnej związanej z jakością wody. Podstawowymi parametrami, jakie poddaje się ocenie są smak, zapach, mętność oraz barwa wody. Przeprowadzane przez wodociągowe przedsiębiorstwa ankiety mają na celu badanie poziomu satysfakcji z wodociągowych usług. Mogą one dotyczyć także stopnia zadowolenia klientów w związku z ciągłością w dostarczaniu wody o danej ilości oraz na odpowiednim poziomie ciśnienia. Dla wodociągowych przedsiębiorstw wyniki z przeprowadzonych badań są bardzo ważne. Pozwalają one dążyć do utrzymania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa w oczach odbiorców usług. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com