fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ewakuacyjne oświetlenia stosowane w budynkach o charakterze publicznej użyteczności

Oświetlenie ewakuacyjne odgrywa bardzo ważną rolę, aby zapewnić osobom przebywającym w obiekcie użyteczności publicznej odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z tego względu takie instalacje nie mogą być zawodne i projektuje się je odpowiednio do obowiązujących norm oraz przepisów. Na ten moment chyba nikt z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez posiadania dostępu do elektrycznego oświetlenia. (uprawnienia budowlane cennik) 

 Nasze duże przywiązanie do niego sprawia, że kiedy pojawi się awaria sieci elektrycznej człowiek zaczyna czuć dyskomfort, niepokój czy stres. Odczucia te są jeszcze większe, kiedy człowiek znajduje się w obcym dla siebie miejscu. W związku z tym bardzo ważnym aspektem jest awaryjne oświetlenie oraz oświetlenie ewakuacyjne dla obiektów o charakterze publicznej użyteczności. W takich budynkach może w jednym czasie przebywać dużo osób, a kiedy dojdzie do braku podstawowego oświetlenia mogą pojawić się niebezpieczne sytuacje które stworzą zagrożenia dla zdrowia, a czasami nawet dla życia osób znajdujących się w nim.

Ewakuacyjne oświetlenia stosowane w budynkach o charakterze publicznej użyteczności
Ewakuacyjne oświetlenia stosowane w budynkach o charakterze publicznej użyteczności

Podział oświetlenia

Awaryjne oświetlenie to oświetlenie o charakterze użytkowym. Stosuje się je w czasie pojawienia się awarii podstawowego oświetlenia. Do niego zaliczyć można oświetlenie ewakuacyjne oraz zapasowe. Zapasowe oświetlenia nie wchodzi w zakres ewakuacyjnego oświetlenia. Jego zadaniem jest gwarancja zapewnienia możliwości kontynuowania danych czynności w niezmieniony sposób. Do ewakuacyjnego oświetlenia zalicza się oświetlenie otwartych stref, dróg ewakuacyjnych czy stref związanych z wysokim ryzykiem. Celem tego oświetlenia jest zapewnienie opuszczenia w bezpieczny sposób przez zagrożone osoby danego miejsca.  (uprawnienia budowlane program) 

Oświetlenie ewakuacyjne

Bardzo istotną rolę w dawaniu poczucia bezpieczeństwa osób, jakie przebywają w środku obiektu pełni ewakuacyjne oświetlenie. Rozporządzenie wydane przez Ministra Infrastruktury 12 kwietnia 2002 roku wskazuje budynki oraz ich usytuowanie, w których stosować należy oświetlenie ewakuacyjne. Są to przede wszystkim pomieszczenia widowni teatrów, kin, sal widowiskowych, pomieszczenia audytoriów, w czytelniach, salach konferencyjnych, w muzeach, pomieszczeniach wystawowych czy w garażach, które oświetlone są sztucznym światłem, a ich powierzchnia netto wynosi przeszło 1000 m2. Ewakuacyjne oświetlenie zgodnie z przepisami stosuje się także w pomieszczeniach o powierzchni ponad 2000 m2 netto, w budynkach o charakterze publicznej użyteczności, na ewakuacyjnych drogach ze sztucznym światłem, w szpitalach, a także w wysokich budynkach zbiorowego zamieszkania i publicznej użyteczności na ewakuacyjnych drogach. (uprawnienia budowlane segregator)   

Droga ewakuacyjna

Każdy z budynków o charakterze publicznej użyteczności musi mieć odpowiednio wytyczone i oznakowane ewakuacyjne drogi. Za ich pomocą możliwa będzie do przeprowadzenia ewakuacja osób, jakie będą przebywać w środku obiektu do bezpiecznej strefy, która nie będzie zagrożona skutkami pojawiającymi się w związku z występującą awarią. Oświetlenie na ewakuacyjnych drogach ma za zadanie ułatwić rozpoznanie kierunku i ścieżki ewakuacji. Ma ono także sprawiać, że osoby będą bezpiecznie korzystać z niego podczas opuszczania zagrożonego miejsca. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com