fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Energia geotermalna w Twoim domu

Odnawialne źródła energii są na świecie coraz bardziej popularne. To nie dziwi, ponieważ ich zasób jest niemalże nieograniczony. Coraz częściej w naszych domach wykorzystujemy siłę zarówno energii słonecznej, wodnej, jak i wiatrowej oraz jak się okazuje – także geotermalnej. Sprawdźmy, jak pozyskać energię z wnętrza ziemi do celów użytkowych.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Energia geotermalna w Twoim domu

Ogrzewanie z wnętrza ziemi

Energia geotermalna jest rodzajem energii odnawialnej, która pochodzi z wnętrza naszej ziemi. Kwalifikuje się dwa pochodzenia takiej energii. Jednym źródłem energii geotermalnej są wody geotermalne. Znajdują się one w osadowych nieckach. Drugim źródłem są wody gruntowe wraz z glebą. Jeżeli pozyskujemy energię z drugiego źródła, wówczas taka instalacja musi znajdować się w gruncie. Czy są jakieś specjalne grunty na pozyskiwanie energii geotermalnej? Nie ma takich miejsc, więc nasze możliwości w zakresie jej czerpania są niemal nieograniczone. Nadaje się więc do tego każdy grunt. Ciepło przecież nie pochodzi bezpośrednio z gruntu, ale ze skorupy ziemskiej. Pozyskiwanie energii geotermalnej wiąże się z dość wysokimi kosztami, które mają swoje podłoże w kwestii instalacyjnej. Oczywiście grunt jako taki ma znaczenie, ponieważ wiele zależy od podłoża, z którego taką energię pozyskamy. Pozostałymi czynnikami, które mają na to wpływ są usytuowanie termalnym wód i ukształtowanie terenu.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Zasada działania

Aby móc pozyskać energię z wnętrza ziemi niezbędne będą pompy ciepła. Pompy ciepła są w stanie spełnić nasze zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 4/5. To bardzo dużo, ponieważ z pewnością wystarczy nam do ogrzania naszych domów. Pompy ciepła do swojego działania wymagają także podłączenia do zasilania. Wówczas podajniki umieszczone w gruncie mają za zadanie pobrać ciepło, w późniejszej kolejności przetwarzane na elektryczną energię. Wśród rodzajów pomp ciepła, które mamy do wyboru, możemy wyróżnić te, które są odpowiednie dla warunków, które znajduje się budynek jednorodzinny. Pompy ciepła mogą być z kolektorem pionowym, poziomym lub w postaci dwóch studni. Jeżeli chodzi o kolektor poziomy to jest on montowany około 1,5m pod powierzchnią ziemi. Jeżeli chodzi o kolektor pionowy to umożliwia nam pozyskiwanie ciepła pochodzącego także z powietrza. Nie dziwi więc, że jest znacznie częściej wybierany, ponieważ dzięki niemu odczujemy z pewnością ulgę w porze letniej. Jeżeli chodzi o ten rodzaj energii odnawialnej to musimy pamiętać, że zawsze musi być podłączony z instalacją. Ciepło do naszych domów w taki sposób trafia poprzez grzejniki lub podłogowe ogrzewanie.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Zalety i wady

Wśród zalet energii geotermalnej wyróżnić możemy:

  • możliwość korzystania z nieograniczonych zasobów energii geotermalnej
  • tego typu ogrzewanie jest przyjazne naturalnemu środowisku
  • brak emisji niebezpiecznych substancji do atmosfery
  • brak smogu
  • brak zależności od warunków pogodowych
  • niski koszt eksploatacji
  • zwrot kosztów ogrzewania w dość szybkim czasie. (uprawnienia budowlane program) 

Wśród wad energii geotermalnej wymienia się:

  • brak możliwości instalacji kolektorów w dowolnym miejscu
  • brak opłacalności wykonania odwiertów w niektórych miejscach
  • wysokie koszty związane z instalacją na trudnych podłożach np. skalistych
  • ogólne wysokie koszty instalacji
  • potencjalne ryzyko uwolnienia gazów i minerałów posiadających toksyczne właściwości
  • korozje rur.  (program egzaminu na uprawnienia)  
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com