fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dylatacyjne przerwy w ścianach z komórkowego betonu i w silikatach

Dylatacje są to celowo stworzone rodzaje szczelin, które zapewniają odpowiednią pracę danych elementów w budynku. W przypadku braku konstrukcyjnych przerw albo zastosowanie ich w nieodpowiednich miejscach może stanowić przyczynę, w związku z którą zaczną pojawiać się rysy oraz spękania na murze. Zarówno komórkowy beton, jak i silikaty to murowe rodzaje materiałów, jakie pozwalają na wznoszenie wytrzymałych oraz trwałych przegród. Chcąc, aby konstrukcja poprawnie spełniania wszystkie ze swoich funkcji a ściany nie uszkadzały się podczas eksploatacji przestrzegać należy zasad budowlanej sztuki. Dotyczy to nawet bardzo drobnych aspektów, do którego można zaliczyć dylatację. Dylatacja pozwala prawidłowo przenosić obciążenia oraz kompensować pojawianie się odkształceń. Każdy budynek pracuje i z czasem osiada. Materiały do niego zastosowane zmieniają pod wpływem czynników swoją objętość. Są to m.in. czynniki atmosferyczne. (uprawnienia budowlane segregator)  

Dylatacyjne przerwy w ścianach z komórkowego betonu i w silikatach
Dylatacyjne przerwy w ścianach z komórkowego betonu i w silikatach

Długie wypełniające ściany

Mając do czynienia z długimi ścianami wypełniającymi, kiedy niezbędne staje się podzielenie ich na krótsze elementy oraz w miejscach pionowych łączeń krawędzi ściany z wypełnianą konstrukcją, dylatacje otrzymuje się w związku z pozostawieniem małej wolnej przestrzeni. Proces łączenia odbywa się poprzez użycie dylatacyjnych łączników albo specjalnych rodzajów listew. Szczeliny te wypełnia się w taki sposób, aby zapewniały one zabezpieczenie budynku od niekorzystnego wpływu wilgoci, przedostawaniu się insektów czy od osadzania na budynku zabrudzeń. W tym celu stosuje się niekiedy mineralną wełnę oraz trwałe pianki elastyczne bądź rozprężne dylatacyjne taśmy. (uprawnienia budowlane 2022) 

Rozmieszczanie dylatacji

Norma PN-EN 1996-2:2010/NA:2010 Eurokod 6 określa zasady związane z rozmieszczaniem w budynku dylatacji. Wszelkie informacje związane z przebiegiem dylatacyjnych przerw w obiekcie oraz szczegóły stworzenia ich powinno ujmować się w projekcie. Dylatacje należy przeprowadzać przez całą budynkową konstrukcję. W każdym kierunku mogą pojawiać się odkształcenia, dlatego też dylatacyjne szczeliny wykonuje się poziomo, jak i pionowo. Używa się ich przy zmianach w konstrukcji bądź przy jednorodnych przegrodach posiadających znaczne długości i wysokości. Odległości maksymalne pomiędzy dylatacjami określone są w normie. Niekiedy dopuszcza się powiększenie odległości normowych, kiedy we wspornych spoinach układa się zbrojenie. W warstwach zewnętrznych ścian dylatacje pionowe układa się w bliskim sąsiedztwie naroży w budynku. W elewacyjnych warstwach poziome dylatacje ścian zlokalizowane są co drugą kondygnacje, nie rzadziej niż co około 9 metrów. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Użycie montażowej poliuretanowej pianki

Nie można łączyć krawędzi górnej ściany ze stropową konstrukcją poprzez zastosowanie montażowej pianki poliuretanowej.  (uprawnienia budowlane program) Mocujące łączniki instaluje się w pionowych czołowych spoinach wypełnionych za pomocą zaprawy. Kiedy mur wznosi się z łączonych rodzajów bloczków na tzw. pióro – wpust a pionowych spoin nie wypełnia się, w takim wypadku stosując mocujące łączniki wypełnia się zaprawą trzy z ostatnich poziomów czołowych spoin.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com