fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Specjalność hydrotechniczna -uprawnienia budowlane

Uprawnienia hydrotechniczne pozwalają na sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie projektowania morskich budowli hydrotechnicznych oraz stałych i czasowych budowli hydrotechnicznych. 10 września 2014 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz została wyodrębniona ponownie specjalność hydrotechniczna. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Specjalność hydrotechniczna -uprawnienia budowlane
Specjalność hydrotechniczna -uprawnienia budowlane

Aby ubiegać się o uprawnienia w specjalności hydrotechnicznej trzeba ukończyć następujące rodzaje kierunków studiów: melioracja, budownictwo, inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria środowiskowa, budownictwo hydrotechniczne. Można także ubiegać się o te uprawnienia po uzyskaniu tytułu zawodowego mistrza lub technika w następujących zawodach: technik budownictwa, technik inżynierii środowiska i melioracji, technik budownictwa wodnego, technik melioracji wodnych, technik budownictwa wodno-melioracyjnego.

(egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Po ukończeniu studiów wymagany jest rok praktyki przy projektach oraz 1,5 roku praktyki na budowie dla uprawnień do projektowania bez ograniczeń lub z ograniczeniami.

Uprawnienia budowlane bez ograniczeń

W przypadku uprawnień budowlanych bez ograniczeń po ukończeniu studiów 1 stopnia należy odbyć 3 lata praktyki. Praktykę należ odbyć na budowie. W przypadku studiów 2 stopnia wystarczy półtora roku praktyki.

Uprawnienia budowlane bez ograniczeń można nabyć do kierowania robotami budowlanymi lub do projektowania. Uprawnienia te  pozwalają projektować czy kierować robotami budowlanymi w zakresie morskich budowli hydrotechnicznych oraz stałych lub tymczasowych budowli hydrotechnicznych. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Uprawnienia w ograniczonym zakresie

W przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie praktyka wynosi 3 lata na budowie. Jednak dla osób z tytułem technika praktyki praktyka wydłuża się do 4 lat. Dla uprawnień w ograniczonym zakresie mamy możliwość projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie budowli morskich czwartej klasy obszaru chronionego. W tym przypadku możliwe są też prace dla budowli hydrotechnicznych czwartej klasy ważności. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com