fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dylatacje pośrednie

Nie patrząc na podstawowe dylatacje obiektu, warto jest zapewnić dylatacje pośrednie jego częściom, zrobionym z betonu oraz betonu zbrojonego, ale i z reszty tworzyw, przykładowo blachy czy azbestocementu. Kształtowanie szczelin dylatacyjnych w konstrukcjach kafli dachowych, podłoża i stropów robi się tak, że przerwy kształtuje się dzięki deską obszerności 20-30mm umieszczonych na kant i dzielących wspólne części. Średnica przekrojów bywa prostoliniowa. (uprawnienia budowlane kontakt)

Przerwy w częściach pionowych kształtuje się dzięki deskom, najlepiej struganym o obszerności 22-28mm, widniejących prostopadle do deskowania kolumn czy murów i umieszczanych pojedynczo na kant, by widniały poza boczne deskowania kolumn i murów 3-5cm. Po niepełnym związaniu betonu deski muszą być delikatne wbite. Przyczepność betonu do desek da się zniwelować smarowaniem ich przez obicie folią PCW polietylenową czy blachą. Przerwę pionową kształtuje się podczas murowania, podczas czego w średnicy muru po jednej stronie szczeliny zostaje występ, a po drugiej obszerność przerwy równa się 3cm. (uprawnienia budowlane 2021)

Dylatacje
Dylatacje

Szczeliny dylatacyjne

Poza szczelinami kształtującymi w średnicy murów czy stropów używa się szczelin w tych częściach ze sobą. Robi się je dzięki desce usuwanej, czy dzięki kfalom sprężystym pozostawianym na zawsze wśród fikającymi częściami. Żeby zapewnić bezproblemowość ruchów termicznych poszczególnym stropom czy stropodachom co do murów, oddziela się je od murów dylatacjami pionowymi bądź poziomymi. Najmniejszym ruchom termicznym poddają się elementy konstrukcji wbite w ziemię, nieco większym mury, a najbardziej dachy oraz stropodachy, więc warto pamiętać o jak największej swobodzie w tym miejscu. Rozmieszczenie dylatacji centralnych jest zazwyczaj widniejące w planie. (uprawnienia budowlane program)

Szczeliny dylatacyjne rozmieszczone blisko kalenicy czy na połaciach dachowych prostopadle do okapu da się okryć.

Formę na jakiej nakleja się papę potrafi stanowić sznur konopny smołowany. Przerwy w stropodachu muszą zostać zapełnione miękkim tworzywem termoizolacyjnym i osłonięte od dołu listwą umocowaną do stropu z jednego kierunku szczeliny. W razie potrzeby pojawiania się większych ruchów kafli dachowych, ocieplonych dla przykładu styropianem, używa się rozwiązań dylatacji. W wielu sytuacjach w punktach, w jakich są przerwy dylatacyjne, pojawiają się pęknięcia i odpadanie tynków. Stąd założenie, że tynk musi zostać nanoszony na te przerwy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Narażony obiekt

Cały obiekt, tak samo jak różne części bywają narażone na odziaływanie czynników, jakie sprawiają zmiany rozmiarów wielu elementów obiektu i ich posunięcia. Ruchy te bywają nie duże, ale na tyle duże, by sprawić pęknięcia czy rysy. Aby tego uniknąć, robi się odpowiednie przerwy, pozwalające na ruch części obiektu bez nieprzyjemnych powikłań. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Grupy dylatacyjne

Patrząc na typ konstrukcji działających na nią czynników, da się rozdzielić takie grupy dylatacyjne:

-termiczne i skurczowe,

-konstrukcyjne, (program egzaminu na uprawnienia)

-przywołane osiadaniem elementu obiektu,

-zrobione wpływami dynamicznymi oraz dźwiękowymi,

-na obszarach górniczych.

Ruchy termiczne i skurczowe pojawiające się podczas wiązania cementu w konstrukcji żelbetowej sprawiają powiększenie czy zmniejszenie rozpiętości szczelin dylatacyjnych. Ruchy wywołane przez konstrukcję, tak samo jak pojawiające się podczas nierównym osiadaniu elementów konstrukcji, potrafią sprawiać nie jedynie zmiany rozpiętości szczelin ale też zmiana miejsca niektórych części.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com