Budowa ceglanego domu jednorodzinnego bez fundamentu
Jeszcze do niedawna domy wykonane z trwałego materiału, jaki jest cegła, wiodły prym w miastach i na wsiach. Na dzień dzisiejszy budownictwo ceglane przechodzi do historii. Co jeszcze ciekawsze, renowacja takich budynków jest bardzo problematyczna. Z czego to wynika? Na przestrzeni lat zmieniła się technika, jaką buduje się domy, a tym samym uległy także zmianie przepisy Prawa budowlanego. Dlatego też wszelkie prace renowacyjne domów, które lata temu wzniesione zostały przy użyciu cegły, wiąże się z niebezpieczeństwem. ( informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane )
Cechą szczególną domów z cegły jest brak fundamentów. Budynek osadzało się na ceglanej ścianie, którą wkopywało się kilkadziesiąt centymetrów poniżej fasady budynku. Co ciekawe, budynki takie bywają nawet nieotynkowane. Brak fundamentów zmniejsza stabilność, za to zwiększa ryzyko wypadku w czasie prac renowacyjnych. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Obecne przepisy Prawa budowlanego
Przepisy Prawa budowlanego jasno mówią o tym, że fundament budynku powinien być posadowiony minimum poniżej głębokości przemarzania gruntu. Dotyczy to przede wszystkich gruntów wysadzinowych. Są to takie grunty, które w czasie zamarzania, mogą niebezpiecznie zwiększać swoją objętość. ( program z aktami na uprawnienia budowlane )
Czym są łatwy fundamentowe?
Renowacja dawniej stawianych budynków może okazać się procesem skomplikowanym, żmudnym, a w większości przypadków nawet niemożliwym. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku budynków dopiero wznoszonych. Dlatego też warto zapoznać się z rozwiązaniami fundamentów, które są obecnie dostępne na rynku. Jedną z bardziej innowacyjnych technik są zbrojone łatwy fundamentowe. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, można uniknąć nierównomiernego osiadania gruntu czy też różnego rodzaju drgań. Nie trzeba się już martwić o ewentualne zniszczenia ścian. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)