fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stropy typu Filigran 

Strop Filigran jest to rodzaj stropu tak zwanego zespolonego. Co to znaczy? Łączy on w sobie strop prefabrykowany i monolityczny. W roli prefabrykatu występuje tu płyta żelbetowa. Ma ona grubość 5-7cm. W formie monolitu występuje natomiast warstwa nadbetonu którą zalewa się płytę prefabrykowaną. Grubość jego zależna jest od obciążeń jakie strop ma przenosić. Minimalna grubość płyty z nadbetonem to 14 cm. Płyta prefabrykowana wykonana jest z betonu B-25. W płycie tej znajduje się zbrojenie. Ma ono postać belek kratowych. Stanowi usztywnienie całego stropu. Łączenie płyt zbroi się już na budowie. Stosuje się w tym celu siatki. Dzięki temu unika się efektu klawiszowania. Płyta prefabrykowana stanowi tak zwany tracony szalunek. Element wylewany może być dodatkowo zbrojny, jednak nie jest to warunek konieczny.

Prefabrykowane płyty typu Filigran mają rozpiętość do 9,5m. Mogą mieć one dowolny kształt w formie trójkąta, trapezu, prostokąta czy też półkola. Ekonomicznie projektuje się płyty których rozpiętość nie przekracza 7,5m. Obliczenia dla takich stropów wykonuje się jak dla zwykłego, monolitycznego stropu żelbetowego. Miejsca w stropie, gdzie przechodzi komin muszą być dodatkowo zazbrojone.

Jak wykonuje się montaż takich stropów? Ważne aby płyty były transportowane na daną kondygnację za pomocą dźwigu w położeniu poziomym. Układa się je na podstawie uprzednio przygotowanego harmonogramu. Ściany muszą być wyrównane przed ułożeniem belek. Kolejno zbroi się miejsca gdzie znajdować się będzie wieniec oraz układa się zbrojenie poprzeczne. Pamiętać też trzeba o instalacjach przecinających stropy.

Filigran stosowany jest w jednorodzinnych domach ale też budynkach użyteczności publicznej. Ma szerokie zastosowanie i jest chętnie wybierany przez architektów ze względu na łatwość formowania dowolnych kształtów.

Płyty stropowe typu Filigran:

Źródło: Markiewicz Przemysław, Budownictwo ogólne dla architektów, str. 216

 

źródło: Prezentacja z materiałów budowlanych dr inż. arch. Bogusława Konarzewska

Zalety:

Strop typu Filigran ma dużo zalet i nieliczne wady. Poniżej przedstawiamy zalety.

  1.  Po pierwsze zastosowanie tego rodzaju stropu skraca znacznie czas  wykonywania stropu. Na budowę przywozi się gotowe płyty, które są już zazbrojone. Są one traconym szalunkiem. Na miejscu wbudowania płyty zalewa się betonem. Statystyki pokazują że około 300m2 takiego stropu układa się zaledwie w dwa dni.
  2. Nie ma konieczności wykonywania deskowania. Część monolityczną wylewa się na uprzednio ułożone płyty prefabrykowane.
  3. Strop można ułożyć w dowolnym kształcie, co daje szerokie pole do popisu architektom.
  4. Montaż takiego stropu jest łatwy. Nie wymaga się tu wykonywania żeber rozdzielczych i innych dodatkowych, trudnych do wykonania elementów.
  5. Nie wymaga się specjalnego wykończenia płyt od strony sufitu. Powierzchnia ta jest bowiem gładka. Styki płyt wystarczy zaszpachlować. Tak przygotowaną powierzchnię maluje się.
  6. Płyty typu Filigran dają szeroki wachlarz możliwości konstrukcyjnych. Stropy stosuje się przy dużych rozpiętościach. Strop taki można opierać bezpośrednio na słupach. Belki są ukryte w grubości stropu co daje ładny estetyczny wygląd.

Wady

Wad jak już wspominaliśmy jest dużo mniej. Można tu wyróżnić:

  1. Do montażu potrzebny jest dźwig. Wiąże się to z kosztami wynajmu specjalnego sprzętu .
  2. Koszty transportu płyt.
  3. Konieczność pielęgnacji warstwy betonu.
  4. Koszt dość wysoki w stosunku z innymi stropami.
  5. Nie ma unifikacji systemowej. Każdy obiekt wymaga indywidualnego projektu.
  6. Wymaga się precyzyjnego przygotowania ścian. Muszą one przebiegać dokładnie w zaprojektowanych osiach.

 

Przykłady oparcia płyt Filigran:

1) Oparcie bezpośrednie płyt Filigran na podporze skrajnej

2) Oparcie pośrednie płyt Filigran na dźwigarze stalowym

3) Przykładowe połączenie płyty Filigran z elementem izolacyjnym

4) Przykłady oparcia płyt Filigran na słupach (strop bez podciągów):

Źródło: Przedsiębiorstwo prefabrykacji budowlanej KRATBET, Warszawa 2002

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com