fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Istota praktyki zawodowej

Odbycie praktyki zawodowej to niezbędny warunek do spełnienia, jeśli chcemy ubiegać się o uprawnienia budowlane. Dlaczego? Pełniąc samodzielne funkcje techniczne w budownictwie musimy liczyć się z ciążącymi na nas obowiązkami czy konsekwencjami niedopatrzeń. Żadna książka nie da nam takiego doświadczenia jak praktyka. Doświadczenie jest niemalże gwarancją świadomego i odpowiedzialnego działania na budowie i przy projektowaniu oraz niezwykle potrzebne przy wykonywaniu zawodu. Nasze pytanie nie powinno więc zaczynać się od „dlaczego” a od „jak”. Jak podejść do praktyki? Pytań można stawiać więcej, jednak w tym wpisie przyjrzymy się, jak wygląda dokumentowanie praktyki zawodowej. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Dokumentowanie praktyki zawodowej – potwierdzenie praktyki

Ustawa o prawie budowlanym dokładnie określa czas trwania praktyki zawodowej oraz to, kiedy można ją rozpocząć. I tak jak czas trwania zależy od wybranych przez nas uprawnień, tak najwcześniejszy termin rozpoczęcia praktykowania to po III roku studiów. Możliwa jest również praktyka po uzyskaniu tytułu zawodowego mistrza lub technika. W niektórych przypadkach kandydaci chcą, aby ich praktyka studencka została włączona do praktyki zawodowej. Jest to możliwe, jednak wyłącznie wtedy, gdy uczelnia podpisała wcześniej umowę z organem samorządu zawodowego. Oczywiście sama praktyka musi zostać potwierdzona przez opiekuna; wydaje nam on dokument, który koniecznie musimy zachować. (testy uprawnienia architektoniczne)

Dokumentowanie praktyki zawodowej – co zawieramy w dokumentach?

Zakres praktyki zawodowej musi pokrywać się z wybraną przez nas specjalnością. Ponadto we wszystkich pracach, które umieszczamy w naszej dokumentacji praktyki, musieliśmy uczestniczyć osobiście. Nie ma tu znaczenia to, czy były to prace polegające na pełnieniu samodzielnej funkcji na budowie, czy podczas projektowania. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza że niektóre stanowiska nie zaliczą nam praktyki. Tak się stanie między innymi wtedy, gdy obejmiemy stanowisko inspektora nadzoru inwestorskiego czy kosztorysanta. Rzeczywisty udział w pracach jest istotny choćby dlatego, że komisja podczas egzaminu ustnego często się do nich potrafi odwoływać. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Dokumentowanie praktyki zawodowej – istotne dla egzaminu

Rodzaj umowy ma znacznie mniejsze znaczenie niż jej wymiar. Czas pracy powinien wynosić minimum 5 dni w tygodniu, ponieważ tylko wtedy zostanie to uznane za tydzień praktyki. Ma to więc jak widać duży wpływ na dokumentowanie praktyki zawodowej. Kompletując dokumenty z praktyki i przygotowując się do egzaminu ustnego warto pamiętać o trzymaniu dokumentów projektowych wykonanych podczas praktyki. Komisja egzaminacyjna prosi o ich przedłożenie. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.