fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych

Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych, które nazywa się również deskowaniem radialnym, są przydatne do bezstopniowego kształtowania ścian łukowych. Kształtowniki stalowe zimnogięte są elementami nośnymi w płytach modułowych (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Dzięki tym płytom jest opcja na kształtowanie dowolnej krzywizny ściany. Dotyczy to promienia 2 m, czasami nawet od 1 m. Dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej, które może przenieść deskowanie wynosi w przypadku:

– deskowania z poszyciem ze sklejki (w przypadku większości stosowanych systemów deskowań) – 60 kN/m2,

– deskowania z poszyciem stalowym – 80 kN/m2.

Pojedyncza płyta modułowa deskowania krzywoliniowego zbudowana jest z poniższych elementów:

– zimnogiętych profili stalowych,

– poszycia, które stosuje się w zdecydowanej większości systemów ze sklejki o specjalnej konstrukcji oraz z blachy stalowej,

– systemu śrub rzymskich kształtujących promień krzywizny.

Deskowania ścian krzywoliniowych
Deskowania ścian krzywoliniowych

W deskowaniach radialnych występują zewnętrzne i wewnętrzne elementy deskowania. Dźwigarkami nośnymi płyty są ceowniki zimnogięte. Wykonuje się je ze stalowej blachy (informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne). Element zewnętrzny, który ma wysokość 300 cm, ma ciężar o wysokości 1,92 kN. W przypadku elementu zewnętrznego o podobnej wysokości ciężar wynosi 1,82 kN.

Projektowana krzywizna

Jak uzyskać projektowaną krzywiznę? Poprzez użycie zespołu śrub rzymskich oraz odcinkowych rygli stalowych. Należy jednak wykorzystać przy tym szablony, które mają krzywiznę zaprojektowanej ściany. Wygina się tarcze zewnętrzne poprzez wydłużenie śrub rzymskich. Z kolei przypadku tarcz wewnętrznych – skraca się je.

W każdym z systemów deskowań można spotkać tarcze, które z reguły mają kilka szerokości oraz długości. W przypadku szerokości mówi się o 2-3 typorozmiarach, a z kolei jeśli chodzi o długości, to są to zwykle 3-4 typorozmiary. Dzięki takiej różnorodności wymiarów elementów formujących można liczyć na to, że uda się optymalnie dopasować do projektowanych wymiarów wykonywanego obiektu krzywoliniowego. Użycie między panelami metalowych lub drewnianych wkładek kompensacyjnych pozwala na dokładne dopasowanie deskowania krzywoliniowego do promienia i grubości ściany. Tylko te płyty modułowe, które mają identyczną szerokość można umieścić jedna nad drugą.

Montaż elementów deskowań radialnych

Systemy deskowań radialnych oraz deskowanie ramowe stosowane przez danego producenta są ze sobą kompatybilne (uprawnienia budowlane). Podczas montażu elementów deskowania radialnego wykorzystuje się takie same elementy. Mowa tu o:

– zamkach,

– zastrzałach,

– pomostach roboczych.

W pierwszej kolejności należy ustawić elementy w docelowym miejscu. Później trzeba wyregulować ich ustawienia używając zastrzałów oraz rozpór. Oś symetrii elementu zewnętrznego oraz elementu wewnętrznego musi się pokrywać. W związku z tym niezbędne jest ich ustawienie naprzeciwko siebie. Jest to konieczne do tego, żeby ściągi można było przeprowadzić w odpowiedni sposób. Pomosty robocze z kolei mocuje się do elementów deskować od wewnętrznej strony. Każdy element deskowania ma dwa uchwyty transportowe. Służą one do:

– zaczepienia haków zawiesia,

– transportowania pojedynczych płyt lub scalonych jednostek w miejsce formowania.

System Trapez

Inną konstrukcję deskowania do ścian łukowych ma system Trapez. System ten produkowany jest przez firmę Paschal. Przede wszystkim stosuje się inną konstrukcję dźwigarków niż w przypadku np. tarcz systemu NOE R110. Konstrukcją są trapezowe dźwigarki zimnogięte (testy uprawnienia budowlane). Wykonano je z blacy stalowej, która ma grubość 4 mm. Dźwigarek trapezowy jest elastyczny na zmiany powierzchni blatu na skutek regulacji promienia łuku ściany. Żeby udało się zyskać zaplanowaną średnicę koła lub fragmentu ściany łukowej, można wykorzystać elementy:

– kompensacyjne ze stali, które mają szerokość 6-20 cm,

– uzupełniające z tworzywa sztucznego o szerokości 2 cm i 4 cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com