fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym są gnejsy?

Gnejsy to przeobrażona postać granitu, która ma wyraźne cienkie przewarstwienie łyszczyku. Można je spotkać jako lite skały w Karpatach czy Tatrach, na Dolnym Śląsku. Występują także w postaci narzutowych głazów. Gnejs jest zdecydowanie gorszym materiałem od granitu i dlatego ma mniejsze zastosowanie. Jest łupliwy oraz ulega warstwowemu rozpadowi pod wpływem mrozu. Można go używać do fundamentowych murów i chodników, a także na drogowy tłuczeń.

Czym są gnejsy

Czym są sjenity i dioryty?

Sjenity natomiast zbudowane są ze skalenia, biotytu oraz hornblendy. Mają podobne właściwości do granitu. Sjenit tak samo jak granit jest cenionym materiałem budowlanym. Cechuje go trwałość oraz wytrzymałość. Świetnie nadaje się do polerowania oraz obróbki. Dioryty zbudowane są przede wszystkim z plagioklazu, biotytu oraz hornblendy. Jego barwa jest czarno – biała a budowa ziarnisto – krystaliczna. Ma te same właściwości co sjenit oraz granit. Stosuje się je m.in. na ciosy, podczas prac drogowych itp. (uprawnienia budowlane)

Mineralogiczny skład gabro

Gabro składa się z plagioklaz, hornblenda, oliwin, oraz z piroksen (testy 2021 uprawnienia). Mogą zawierać także domieszki magnetytu, pirytu i apatytu. Jego budowa jest ziarnisto – krystaliczna. Ma bardzo zmienną wielkość ziarenek. Barwa gabro jest czarna z zielonym albo czasami białym odcieniem. Materiał ten idealnie nadaje się do polerowania. Odmiana gabro, która zawiera minerał o nazwie labrador, nazywana jest labradorytem. Po wypolerowaniu jego barwa jest zielonkawo – niebieska.

Gdzie znajduje zastosowanie gabro i co to są porfiry?

Gabro stosuje się głównie na drogowe materiały oraz na ciosy. Jego kamieniołomy można znaleźć na terenie powiatu kłodzkiego. Ze szwedzkiego labradorytu wykonano m.in. licówkę przy pomniku Bohaterów Ghetta na terenie Warszawy. Mineralogiczny skład porfirów jest taki sam jak granitu albo sjenitu. Jego budowa jest natomiast drobnoziarnista i jednorodna. Wystają w nim większe kryształki kwarcu oraz skalenia. Jego barwa jest różna, najczęściej czerwona, ciemnoszara lub w odcieniu zieleni. Porfiry cechują się trwałością i świetnie sprawdzają się podczas polerowania. Są nieco mniej wytrzymałe niż granity. Stosuje się je przede wszystkim na drogowy tłuczeń albo kostkę (program egzamin uprawnienia 2021).

Występowanie kamieniołomów w Polsce

Kamieniołomy porfiru możemy znaleźć w powiatach kamieniogórskim, chrzanowskim, wałbrzyskim i kłodzkim (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Porfiry porowate czyli tzw. tufy porfirowe znajdziemy w okolicach Krzeszowic oraz Chrzanowa. Takie porfiry nadają się do ścian budynków oraz do fundamentów. Po ich zmieleniu używa się je jako hydrauliczne domieszki stosowane przy zaprawach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com