fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Niewątpliwie ogrzewanie gazowe jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów zapewnienia ciepła w domach i mieszkaniach. Osoby decydujące się na taki rodzaj ogrzewanie muszą wybrać spośród różnych rodzajów kotłów. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Charakterystyka kotłów

Większość kotłów gazowych zapewnia czyste ciepło i bardzo dużą sprawność. Dzięki niektórym z nich, które posiadają system odzyskiwania ciepła ze spalin, uzyskuje się maksymalną sprawność kotłów kondensacyjnych, którą wylicza się na podstawie wartości opałowej gazu. Osiąga ona ponad 100%.(program na uprawnienia architektoniczne)

Wiele modeli kotłów posiada system ACC, który wykorzystuje czujniki jonizacji. Umieszczony jest on w płomieniu palnika, dzięki czemu płyta sterująca obsługuje zawór gazu, który z kolei reguluje dopływ paliwa. Cały moduł jest odpowiednio kontrolowany tak, by odczyty CO2 spełniały rygorystyczne normy. Trzeba pamiętać, iż kotły gazowe wykorzystywane są do ogrzewania pomieszczeń, ale również do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Kotły mogą występować w wersji jednofunkcyjnej,  dwufunkcyjnej i kompaktowej. Kocioł jednofunkcyjny nie podgrzewa wody użytkowej, ale można go do niej podłączyć, kocioł dwufunkcyjny jest rozwiązaniem dla małych domów. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Kotły gazowe kompaktowe

Kompaktowe kotły gazowe nie zajmują dużo miejsca. Producenci oferują kompaktowe wersje podwieszane, dzięki czemu montujemy je w odpowiednich miejscach Nie musimy wcale posiadać kotłowni.

Kotły gazowe stojące

Modele te posiadają sporą powierzchnię, dlatego też musi wygospodarować dla nich więcej miejsca, zazwyczaj są instalowane w kotłowniach w oddzielnych pomieszczeniach gospodarczych przeznaczonych na ogrzewanie. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Kotły jednofunkcyjne

Kocioł jednofunkcyjny zawiera zasobnik wody, który ogrzewany jest przez gaz. Obok takiego modelu musi znajdować się zasobnik kotła.  Jednofunkcyjne modele są droższe od kotłów dwufunkcyjnych.

Kocioł z otwartą komorą spalania

Kocioł z otwartą komorą spalania potrzebuje do prawidłowego działania poboru powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje.

Kocioł dwufunkcyjny posiada wymiennik do ogrzewania wody, więc jest bogatszy od kotła jednofunkcyjnego, może ogrzewać dom, a także wodę, co jest wielką zaletą.

Kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody, wtedy gdy dopiero przekręcimy kran z ciepłą wodą.

Kotły z zamkniętą komorą spalania

Kotły z zamkniętą komorą spalania wykorzystują powietrze spalania z zewnątrz. W procesie spalania powstają spaliny, które nie mają styczności z powietrzem, w pomieszczeniu komora spalania jest połączona z atmosferą przewodami powietrza spalinowymi, przepływ powietrza wymusza wentylator. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com