fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż

Wiemy już wszystko o montażu wsporników – czas teraz na haki. Jak je prawidłowo zamontować? Dekarz ma za zadanie prawidłowo podciąć zamki, które sąsiadują z dachówkami. To nie lada zadanie. Mamy różne rodzaje dachówek i każda z nich, niezależnie od tego czy jest płaska czy falista, ma w miejscach zamków ranty. Mogą być one niższe lub wyższe. Zadaniem dekarza jest ich zeszlifowanie, a następnie umieszczenie elementu metalowego. Najistotniejszym jest fakt, że dachówki powinny do siebie przylegać. Dodatkowo na metalowych uchwytach nie może nic odstawać. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ mogłoby to narazić dolną dachówkę na zniszczenie z racji tego, że hak uciska punktowo. Hak nie powinien w żadnym wypadku obciążać sposobu pokrycia. I jak w każdym przypadku – gdyby zostało to źle zamontowane, wygląd całości byłby nad wyraz nieestetyczny. Hak, który jest przykręcony do łaty „wychodzi” na dachówkę dolną, więc dekarz ma za zadanie skuć jej górne zamki tak, na określoną szerokość wspornika. W późniejszym etapie montażu wspornik jest przykrywany dachówką, która zostaje kładziona z góry. Kolejne zadanie dla dekarza? Tym razem konieczność zeszlifowania zamków, ale od spodu.

Montaż, instalacja, lista zakupów - wszystko o fotowoltaice
Montaż, instalacja, lista zakupów – wszystko o fotowoltaice

Dachówki aluminiowe

Dobrą alternatywą dla wsporników, które są mocowane do łat znajdujących się pod pokryciem są specjalne dachówki, które mają zintegrowany uchwyt. W pokryciach dachowych skonstruowanych z dachówek ceramicznych, specjalne dachówki wykonuje się z aluminium. Jeśli mowa o kolorze i kształcie tych dachówek, mają taki sam kształt oraz kolor jak wcześniej wspomniane dachówki ceramiczne. Dodatkowo, układ zamków w tych dachówkach jest całkowicie kompatybilny, więc montujący je dekarz nie będzie miał żadnej dodatkowej pracy. Jeśli chodzi natomiast o dachówki cementowe – w ich przypadku nie mają zastosowania żadne specjalne dachówki, muszą mieć jednak wspornik. (program egzaminu na uprawnienia) Jeśli zdecydujemy się na ułożenie odpowiednych dachówek, które są systemowe, zamiast dachówek zwykłych, w miejscach, gdzie mamy miejsce na haki, wówczas uzyskamy bardzo stabilne podparcie dla rusztu pod panele PV. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Jak przeprowadzić instalację fotowoltaiczną?

Przeprowadzenie instalacji fotowoltaicznej nie jest przesadnie trudnym zadaniem. Chociażby należy mieć na uwadze fakt, iż fotowoltaika nie ma szczególnie rozbudowanej sieci przewodów, które wymagałyby przeprowadzenia ich przez nasz dach. Jeden zestaw paneli zawiera w sobie jeden cienki przewód wychodzący i jeden przewód powrotny. (uprawnienia budowlane program) Kwestią zasadniczą jest, by nie wciskać ich bezpośrednio pod dachówki, ponieważ są inne, prostsze sposoby. Jednym z nich jest sposób, który polega na tym, iż przewodami można dojść pod pokrycie i również wyjść spod pokrycia poprzez dachówki wentylacyjne. W otworach dachówek wentylacyjnych znajdują się bowiem otwory, które bez żadnego problemu zmieszczą w sobie kable, mające około 0,5 cm.

Lista zakupów

Listę zakupów przy montażu paneli fotowoltaicznych można podzielić na dwie grupy – materiały, które będą potrzebne do wykonania pokrycia dachowego oraz zestaw fotowoltaiczny. Jeśli mowa o grupie pierwszej, zaliczamy do niej:(uprawnienia budowlane 2022)
– dachówkę
– membranę dachową
– elementy i akcesoria do montażu, obróbki kalenicy, okapu, okien dachowych, komina itp. – zgodnych z projektem dachu.

Druga grupa to zestaw fotowoltaiczny, w skład którego wchodzą:
– panel fotowoltaiczny
– inwerter bądź falownik sieciowy
– kable, elementy montażowe
– zabezpieczenie elektryczne do skrzynki montażowej.

Zabierz ze sobą do sklepu specjalistę, który pomoże Ci zebrać wszystkie dostępne elementy i akcesoria. Unikniesz chaosu i nie narazisz się na przypadki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com