fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cieplne odczucia na ogrzewanej podłodze

W normach można znaleźć wytyczne odnośnie podstawowych temperaturowych parametrów, jakie są dopuszczalne oraz dotyczące gęstości cieplnego strumienia dla ogrzewanych podłóg. Cieplne właściwości podłóg mają wpływ na odczucie cieplnego komfortu dla osób, które w takim pomieszczeniu przebywają. Można oceniać go w oparciu o wskaźniki, jakie ujęte są w wytycznych, które zwiera norma PN-EN ISO 7730:200. Znajdziemy w niej wyznaczenie analityczne i interpretacje termicznego komfortu z zastosowaniem wskaźników PPD i PMV oraz kryteria termicznego lokalnego komfortu. Norma ujmuje podział pomieszczeń ze względu na kategorie, które związane są z cieplnymi odczuciami. W związku z tym można wyróżnić pomieszczenia o kategorii A, B oraz C. (uprawnienia budowlane 2022)  

Cieplne odczucia na ogrzewanej podłodze
Cieplne odczucia na ogrzewanej podłodze

Wskaźnik związany z dyskomfortem

Najniższą z wartości wykazuje wskaźnik dotyczący dyskomfortu. W związku z tym najkorzystniejsze warunki występują, gdy powierzchniowa temperatura podsadzki wynosi prawie 23,5°. Korzystne temperaturowe warunki, które wiążą się z cieplnym odczuciem może zapewnić ogrzewana podłoga, której powierzchniowa temperatura dochodzi do poziomu 28°C, mając na uwadze pomieszczenia z kategorii A oraz B. W przypadku pomieszczeń o kategorii C powierzchniowa temperatura musi dochodzić do poziomu ponad 30°C. Parametry te można osiągnąć w sytuacji, gdy sprawnie funkcjonuje grzewczy układ. Kiedy nie będzie on działał, np. latem, wskaźnik związany z dyskomfortem może osiągać inne wartości.  (uprawnienia budowlane program) 

Pomieszczenia o kategorii A i B

Pomieszczenia oznaczane kategorią A posiadają najwyższe wymagania związane z odczuciem cieplnego komfortu.   (uprawnienia budowlane segregator )  Wiąże się to z tym, że w pomieszczeniu użytkownicy wykazują się dużą wrażliwością. Są to osoby niepełnosprawne, dzieci, w podeszłym wieku albo chore. Do takich pomieszczeń zalicza się przedszkola, domy pomocy społecznej, seniora czy szpitale. Pomieszczenia o kategorii B cechują się średnimi wymaganiami związanymi z odczuciem cieplnego komfortu. Muszą je spełniać pomieszczenia w budynkach, które są nowo oddawane. Spełniają one inne funkcje, niż pomieszczenia z kategorii A. Są to m.in. mieszkalne pomieszczenia, biurowe czy szkolne.(uprawnienia budowlane) 

Kategoria C pomieszczeń

W przypadku kategorii pomieszczeń C występują tu najgorsze warunki, jakie są akceptowalne. Dotyczą one przeważnie istniejących już budynków. Są to np. biurowe pomieszczenia posiadające obniżony standard czy pomieszczenia przemysłowe. Wszystkie te kategorie pomieszczeń odpisuje się przy zastosowaniu różnych wskaźników. Są to wskaźniki PMV, PPD oraz DR. PMV to wskaźnik przeciętnego odczucia, jakie się przewiduje, natomiast PPD procentowy wskaźnik niezadowolonych osób z termicznych warunków, jakie odczuwa ciało. DR jest jednym ze wskaźników, który określa procentowo liczbę osób, jaka odczuwa dyskomfort w związku z wpływem różnych czynników. Określa on wpływ przeciągu na odczucia ludzi. Lokalny dyskomfort oznacza się niekiedy za pomocą wskaźnika PDᵥ. Wskaźnik ten wyraża skalę cieplnych odczuć, które wiążą się z różnicą temperatury powietrza na poziomie głowy w pionie, oraz na poziomie kostek u nóg ludzi, którzy są w siedzącej pozycji. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com